لوگو آسان مهاجر
بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2022

یکی از روش‌های رایج در مهاجرت به کشور‌های مختلف، اخذ ویزا تحصیلی است. بسته به کشور و دانشگاه و رشته مدنظر شرایط و مدارک مورد نیاز برای واجد شرایط شدن و دریافت این ویزا متفاوت است. هزینه‌های زندگی، تحصیل و… یکی از چالش برانگیزترین بخش‌ها در انواع روش‌های مهاجرتی است که در روش مهاجرت تحصیلی، دریافت انواع بورسیه تا حدودی این چالش را برای متقاضیان کم‌تر کرده است. در این مقاله از آسان مهاجر با انواع و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2022 آشنا شده و شمارا با نکات کلیدی در این باره آشنا خواهیم کرد.

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی کانادا 2022

سالیانه دانشجویان و متقاضیان زیادی با هدف ادامه تحصیل و پیشرفت بیشتر تحصیل در کانادا را به عنوان راهی برای رفتن به این کشور انتخاب می‌کنند. حجم بالایی از این دانشجویان به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های تحصیل و زندگی خود اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی کرده و مراحل آن را طی می‌کنند. اما به دلیل بالا بودن حجم تقاضا و محدودیت در ارائه بورسیه از سوی کانادا برخی از آنان موفق به دریافت این امتیاز نمی‌شوند.

تحصیل در کانادا

یکی از مهم‌ترین نکات در دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2022 این است که متقاضی شرایط ویژه‌ای داشته تا رضایت مرکز آموزشی مد نظرش را در کشور کانادا به منظور اخذ بورسیه، جلب کند. شرایطی همچون، سطح علمی متقاضی، مقالات و پژوهش‌ها در زمینه‌های مختلف علمی، معدل و پیشینه تحصیلی او در مقاطع قبل، فعالیت‌های هنری و ورزشی و همچنین شایستگی علمی از جمله مهم‌ترین مواردی است که در جلب نظر دانشگاه به منظور دریافت بورسیه تاثیر بسزایی دارد.

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

انتخاب دانشگاه مدنظر

انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل از سمت متقاضی اولین قدم برای استفاده از خدمات بورسیه است. انتخاب دانشگاهی که علاوه بر بالا بودن سطح علمی در رشته تحصیلی مدنظر شما، به ارائه بورسیه‌های مختلف می‌پردازد قدمی مهمی برای تحصیل در این کشور با استفاده از شرایط بورسیه است.

پیدا کردن بورس تحصیلی مناسب در کانادا

راه‌های متعددی برای جست و جو پیرامون این موضوع وجود دارد. از ساده‌ترین این راه‌ها می‌توان مراجعه به سایت دانشگاه مدنظر و همچنین جست و جو در سایت سازمان آموزش عالی کانادا را دانست. همچنین برخی از وب‌سایت‌ها اطلاعات در این زمینه منتشر می‌کنند. در ادامه با برخی از این وب‌سایت‌ها آشنا خواهیم شد.

 • Scholarshipportal
 • Scholarship-positions
 • Scholars4dev
 • EURAXESS

4 مورد بالا را می‌توان از مراجع جست و جو بورس تحصیلی کانادا دانست.

شرایط اپلای بورسیه کانادا

در توضیحات قبلی با نحوه سرچ و پیداکردن مناسب‌ترین شرایط برای دریافت بورس آشنا شدید. در ادامه قصد داریم با نحوه اپلای کردن آن و نکات مهم در این زمینه شمارا آشنا کنیم.

ارائه روزمه تحصیلی،علمی و آماده‌سازی تقاضانامه

پس از اتمام مکاتبات با سوپروایزر و دانشگاه مدنظر، می‌بایست رزومه خود را به همراه لیست مدارک خواسته شده از سوی دانشگاه آماده کرده و اقدام به اپلای کنید. این بخش را جدی بگیرید. زیرا هرچه رزومه کامل‌تر و قوی‌تری داشته باشید، شانس پذیرش درخواست شما از سوی مرکز آموزشی مدنظر بیشتر خواهد بود. در این بخش موظف به تکمیل و ارسال مدارک و فرم‌های مربوطه برای دانشگاه هستید.

پرداخت هزینه‌های مربوط به اپلای

هزینه‌های اپلای به منظور بررسی پرونده و اطلاعات ارسالی از سمت شما برای دانشگاه دریافت می‌شود. بسته به نوع دانشگاه این هزینه بین 100 تا 200 دلار می‌باشد. در نظر داشته باشید که مبلغ دریافت شده درصورت تایید نشدن شما برای دریافت بورسیه تحصیلی بازگردانده نخواهد شد.

بورسیه تحصیلی کانادا 2022

آشنایی با انواع بورسیه تحصیلی کانادا

همانطور که گفتیم تنوع در بورسیه‌های کشور کانادا بسته به شرایط علمی، میزان هزینه مورد نیاز برای تحصیل، روزمه و … متنوع است. در ادامه مهم‌ترین موارد ارائه شده توسط مراکز آموزشی کانادا برای متقاضیان تحصیل در این کشور را به شما معرفی می‌کنیم.

 1. اسکالرشیپ

بورسیه اسکالرشیپ برپایه شایستگی افراد به آن‌ها تعلق می‌گیرد. به منظور دریافت این امکان، دانشگاه نمره زبان، معدل، وضعیت درسی، مقالات و کارهای پژوهشی و… شمارا مورد بررسی قرار خواهد داد. این بورسیه که با نام فلوشیپ نیز شناخته می‌شود از سوی دانشگاه‌ها، شرکت‌های خصوصی و دولتی به متقاضی ارائه می‌شود.

 • گرنت و برسری

از دسته بورس‌های تحصیلی است که به شرایط مالی فرد و خانواده او بستگی دارد. میزان درآمد سالیانه خانواده فرد متفاضی بررسی شده و براساس آن مبلغی به عنوان کمک هزینه تحصیلی سالیانه به او تعلق می‌گیرد. به طور کلی در بورسیه گرنت و برسری، معدل جزوی از شروط دریافت آن نیست.

 • دستیار تدریس و تحقیق

دستیار تدرسی و تحقیق یکی از روش‌های موسوم برای دریافت کمک هزینه تحصیلی است. دانشجویان درحال تحصیل در مقاطع تکمیلی به منظور استفاده از این امکانات با هماهنگی با اساتید مدنظر در امر تدریس و پژوهش در زمینه‌های مختلف به آن‌ها کمک خواهند کرد.

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا

همانطور که در بالاتر گفتیم کمک هزینه تحصیلی از سوی مراکز دولتی و یا خصوص به متقاضیان پرداخت می‌شود. بورسیه‌های دولتی شامل موارد مختلفی خواهند شد که در ادامه مواردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • بورسیه تحصیلی دولتی دکترا ( گرانت بانتینگ)
 • بورسیه تحصیلی دولتی ارشد
 • بورسیه تحصیلی دولتی NSERC
 • بورسیه‌های تحقیقاتی دولتی IDRC
 • بورسیه تحصیلی دولتی وانیر

از جمله انواع کمک‌ هزینه‌های تحصیل دولتی در کانادا هستند.

بورسیه‌های تحصیلی غیردولتی کانادا

همانطور که از اسمش پیداست، این امتیازات به متقاضیان از سوی نهاد‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های خصوص پرداخت می‌شود. این دسته از بورسیه‌های تحصیلی کانادا 2022 در زمینه‌های مشخصی مانند تحقیقات در موارد خاص و یا کمک به کشورهای درحال توسعه به دانشجویان ارائه می‌شود. موارد زیر برخی از انواع این بورسیه هستند

 • فاند بومی Anne Vallee
 • بورسیه دادخواست

بورسیه فاند بومی مختص آن دسته دانشجویانی است که در مقطع دکتری در حوزه حیوانات در شهر کبک یا ایالت بریتیش کلمبیا فعالیت دارند و بورسیه دادخواست به صورت فول فاند برای دانشجویانی انگلیسی زبان بوده و در صورت تایید تمامی هزینه‌های تحصیلی و زندگی به متقاضی داده می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله از آسان مهاجر با شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2022 آشنا شده و از انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته شده از سوی دولت کانادا برای دانشجویان ممتاز مطلع شدیم. در ادامه از شرایط اپلای صحبت کرده و همچنین با نحوه پیدا کردن مناسب‌ترین شرایط بورسیه برای متقاضیان آشنا شدیم.

مهاجرت

لیست بهترین کشورها برای مهاجرت 2022

ارتقای کیفیت زندگی و برخورداری از رفاه یکی از نیازهای طبیعی همه افراد است. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای دستیابی به زندگی ایده‌آل

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها