لوگو آسان مهاجر

رزرو وقت سفارت ایتالیا

رزرو وقت سفارت ایتالیا سخت‌ ترین مرحله در فرایند درخواست ویزای این کشور است. به دلیل حجم بالای مراجعین تمامی وقت‌ها در همان چند دقیقه ابتدایی پرمی‌شود

رزرو وقت سفارت ایتالیا

رزرو وقت سفارت ایتالیا

یکی از ملزومات سفر به کشورهای خارجی داشتن ویزاست. ویزا به معنای اخذ اجازه از مبادی ذیربط به منظور حضور در خاک آن کشور است. بنابراین در اولین اقدام باید با مراجعه به کنسولگری و سفارت کشور مربوطه درخواست خود را برای اخذ ویزا ارائه دهید. ازدحام مراجعین و حجم بالای کاری سفارت‌ها به خصوص کنسولگری کشورهای اروپایی چون ایتالیا موجب شده که افراد زیادی هر روزه در انتظار ملاقات با نماینده کنسولگری وقت خود را تلف کنند. از این رو سفارت ایتالیا با استفاده از بستر اینترنت اقدام به راه اندازی بخش رزرو وقت نموده است. سایت رزرو وقت سفارت ایتالیا با هدف حل مشکلات کنسولگری و جلوگیری از اتلاف وقت مراجعین راه اندازی شده است. پرتال رزرو وقت سفارت ایتالیا تنها یک بار در هفته باز می‌گردد. اما به دلیل حجم بالای مراجعین تمامی وقت‌ها در همان چند دقیقه ابتدایی پر می‌شود. این موضوع ما را بر آن داشت که به بررسی راه کارهای رزرو وقت سفارت ایتالیا بپردازیم

چرا تعیین وقت سفارت ایتالیا مشکل است؟

ایتالیا یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های قاره اروپاست. این کشور همه چیز دارد. لیگ فوتبال جذاب، خودروهای اسپرت گران قیمت، غذاهای لذیذ، اماکن تاریخی بی همتا، طبیعت و اقلیم زیبا و… تنها بارزترین ویژگی‌های کشور ایتالیا هستند. اما فراموش نکنید که بسیاری از افراد با هدف ادامه تحصیل و مهاجرت کشور ایتالیا را بر می‌گزینند.

داشتن تابعیت این کشور امکان سفر بدون ویزا به سایر کشورهای عضو شینگن را فراهم می‌کند. همچنین حقوق شهروندی و امکانات درمانی برابر با استانداردهای اتحادیه اروپا و دانشگاه‌های معتبر. ایتالیا را به محلی بسیار مناسب برای زندگی تبدیل کرده است. 

در اولین قدم برای سفر به ایتالیا باید مدارک شرح داده شده در سایت امور خارجه این کشور را به دقت بررسی کرده و آماده کنید تا به کنسولگری تحویل دهید. سفارت با بررسی مدارک و فرم درخواست، امکان صدور ویزای ورود به ایتالیا را مورد سنجش قرار می‌دهد. 

آماده سازی مدارک و حضور برای مصاحبه در سفارت چندان سخت به نظر نمی‌رسد، بلکه این رزرو وقت سفارت ایتالیا است که کار را بسیار دشوار و زمان بر می‌کند. سفارت ظرفیت زمانی بسیار محدودی در مقایسه با حجم بالای متقاضیان ویزا در نظر گرفته است.

از این رو به محض باز شدن پورتال رزرو وقت سفارت ایتالیا، تمامی نوبت‌ها تنها در چند دقیقه پر می‌شوند. ناتوانی در رزرو وقت سفارت ایتالیا به معنای به تعویق افتادن پروسه دریافت ویزا به مدت چندین روز است. بنابراین کنسولگری با هدف کاهش حجم ترافیک بخشی از پروسه رزرو وقت سفارت ایتالیا را به شرکت کارگزاری سپرده است. با این وجود همچنان معضل عدم وجود وقت آزاد به خصوص با نزدیک شدن به فصل بهار و تابستان و آغاز ترم تحصیلی وجود دارد.

نحوه رزرو وقت سفارت ایتالیا

در حال حاضر رزرو وقت سفارت ایتالیا به صورت آنلاین تنها از طریق سایت رسمی کنسولگری ایتالیا prenotaonline.esteri.it و کارگزاری Cox and Kings به آدرس www.ckgsir.com قابل انجام است. همانطور که پیشتر عنوان شد سفارت ایتالیا بخشی از امور مربوط به ویزا و وقت سفارت ایتالیا را طی انجام یک مناقصه به شرکت کارگزاری Cox and Kings Global Services سپرده است. از این رو اموری چون ثبت درخواست ویزای توریستی، ویزای کاری، دوره‌های تحقیقاتی و تحصیلی کوتاه مدت به سایت کارگزاری ckgsir سپرده شده است. از سوی دیگر مواردی چون درخواست ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری توسط سایت اصلی کنسولگری ایتالیا انجام می‌گیرد.

در قدم نخست برای رزرو وقت سفارت ایتالیا باید حساب کاربری خود را بسازید از این رو پس از وارد شدن به هریک از سایت‌های سفارت ایتالیا یا کارگزاری ckgsir به قسمت ثبت نام وارد شده و اطلاعات خواسته شده را به طور دقیق و کاملا صحیح وارد کنید. سپس به قسمت تعیین وقت ملاقات مراجعه کرده و یکی از گزینه‌های وقت خانوادگی یا انفرادی را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که در صورتی که فردی متاهل هستید نوع وقت سفارت ایتالیا را باید به صورت خانوادگی و در غیر این صورت باید درخواست وقت سفارت ایتالیا را به صورت جداگانه و انفرادی ثبت نمایید. به عنوان مثال ثبت درخواست نسبت‌های خواهر و برادری یا دوستانه به عنوان وقت سفارت ایتالیا انفرادی در نظر گرفته می‌شود.

در حال حاضر رزرو وقت سفارت ایتالیا تنها از طریق سایت رسمی کنسولگری ایتالیا و کارگزاری Cox and Kings قابل انجام است.

نحوه رزرو وقت سفارت ایتالیا
مدارک لازم

مدارک لازم جهت وقت سفارت ایتالیا

پس از مشخص شدن وقت سفارت ایتالیا، باید با تکمیل مدارک، خود را برای حضور در کنسولگری آماده کنید. در آماده سازی مدارک وسواس به خرج دهید. زیرا یک نقص کوچک در مدارک می‌تواند پروسه درخواست ویزای شما را چندین روز به تاخیر بیندازد یا به طور کلی لغو کند. توجه داشته باشید که نسخه اصلی مدارک و نسخه ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ایتالیایی را به مامور پرونده خود ارائه دهید. مدارک لازم برای دریافت ویزا ایتالیا عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • گذرنامه دارای حداقل 6 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی
 • 2 قطعه عکس 4×3 مطابق با استانداردهای درج شده در سایت سفارت
 • پرینت نوبت وقت سفارت ایتالیا صادر شده از سوی کنسولگری یا کارگزاری
 • پرینت 3 ماه اخیر تراکنش‌های بانکی که نشان دهنده تمکن مالی فرد متقاضی است
 • نسخه اصلی و ترجمه مدارک تحصیلی به همراه نتیجه پذیرش دانشگاه برای اخذ ویزای دانشجویی
 • رزرواسیون هتل یا مدارک مربوط به محل اسکان در کشور ایتالیا
 • مدارک شغلی و دعوتنامه کارفرما صرفا برای متقاضیان ویزای کاری ایتالیا

جهت دریافت مشاوره برای دریافت ویزا شینگن و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس‌های پشتیبانی آسان مهاجر در ارتباط باشید.

ترجمه مدارک

ترجمه رسمی مدارک

به همراه داشتن نسخه اصلی و ترجمه شده مدارک در روز ملاقات با مامور سفارت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کلیه‌ی مدارک باید به طور رسمی ترجمه شده باشند. این بدان معناست که مهر دارالترجمه رسمی بر روی تمام آنها قابل رویت باشد. شما می‌توانید یکی از زبان‌های انگلیسی یا ایتالیایی را برای ترجمه مدارک انتخاب کنید. سفارت ایتالیا برای صدور ویزای شینگن مدارک ترجمه شده به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی را می‌پذیرد.

اهمیت بیمه مسافرتی برای سفارت ایتالیا

یکی دیگر از ملزومات درخواست ویزا ایتالیا ارائه بیمه مسافرتی است. بیمه مسافرتی تا سقف 30 هزار یورو هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد و تا جای ممکن از متضرر شدن مسافر جلوگیری می‌نماید. به بیان ساده‌تر در طی مسافرت در صورتی که متحمل هرگونه خسارتی گردید بیمه ضرر و زیان شما را جبران می‌کند. به طور معمول حوادثی چون سرقت، تصادف، بلایای طبیعی و… تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. گفتنیست که بسته به نوع قرارداد بیمه مسافرتی، موارد تحت پوشش تغییر خواهند کرد.

بیمه مسافرتی

نکات مهم در ارائه مدارک به سفارت ایتالیا

پس از پشت سر گذاشتن پروسه رزرو وقت سفارت ایتالیا، در روز موعود باید با در دست داشتن مدارک خود به صورت حضوری به کنسولگری مراجعه کنید. توجه داشته باشید که کوچکترین نقصی در مدارک می‌تواند به رد درخواست شما منجر شود و صدور ویزا را چندین روز به تاخیر بیندازد. تمامی مدارک باید دارای نسخه ترجمه شده رسمی باشند. یکی از مهم‌ترین نگرانی سفارت عدم بازگشت شما از ایتالیاست.

از این رو باید به نماینده کنسولگری اطمینان خاطر دهید که قصد پناهندگی و ماندن در خاک ایتالیا را ندارید و به محض پایان یافتن مدت ویزا به وطن خود باز خواهید گشت. در غیر این صورت افسر پرونده به راحتی درخواست شما را رد می‌کند. ضمنا از تمامی مدارک یک نسخه رونوشت برابر با اصل جهت اطمینان تهیه کرده و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز دچار مشکل نگردید. بهتر است برای تاثیرگذاری بیشتر مدارک خود را با چیدمانی خاص مرتب کرده سپس تحویل افسر کنسولگری دهید. برای اطلاع از نحوه چیدمان مدارک با مشاورین فعال در این حوزه ارتباط بگیرید.

پس از رزرو وقت سفارت ایتالیا چه کار باید کرد؟

پس از رزرو وقت سفارت ایتالیا چه کار باید کرد؟

پس از تعیین وقت سفارت ایتالیا باید با در دست داشتن کلیه‌ی مدارک به همراه نسخه ترجمه شده رسمی در روز موعود رهسپار کنسولگری ایتالیا شوید. در صورتی که وقت خود را از نوع عادی رزرو کرده باشید باید در صف انتظار برای ملاقات با مسئول کنسولگری منتظر بمانید. در غیر این صورت و رزرو وقت سفارت ایتالیا به صورت ویژه نیازی به صبر کردن در صف انتظار نیست و مستقیما به اتاق مسئول صدور ویزا راهنمایی می‌شوید. پس از ارائه مدارک، اعلام نتیجه سفارت بین 2 تا 4 هفته به طول می‌انجامد. جوابیه درخواست از طریق ایمیل به شما اعلام می‌شود. چنانچه درخواست ویزا مورد قبول واقع شود ویزای شما بدون هیچگونه مشکلی صادر خواهد شد. اما در صورتی که درخواست شما رد یا ریجکت گردد باید برای درخواست مجدد 2 تا 4 ماه صبر کنید و با برطرف کردن علت رد درخواست مجدد برای دریافت ویزا ایتالیا اقدام نمایید.

هزینه رزرو وقت سفارت ایتالیا

هزینه‌ ی رزرو وقت سفارت ایتالیا بسته به نوع ویزا درخواستی متفاوت است.

 • هزینه رزرو وقت سفارت ایتالیا برای ویزای توریستی شینگن برای بزرگسالان برابر با 80 یورو، برای کودکان 6 تا 12 سال 40 یورو و کودکان زیر 6 سال رایگان در نظر گرفته شده است.
 • هزینه رزرو وقت سفارت ایتالیا برای ویزای تحصیلی بلند مدت برابر با مبلغ 50 یورو است.
 • هزینه ویزای کاری و اهداف تحقیقاتی و درمانی که بیش از 90 روز به طول انجامد برابر با 117 یورو است.

 

سفارت ایتالیا با دریافت 50 یورو امکان رزرو وقت Premium یا ویژه را نیز فراهم کرده است. رزرو وقت سفارت ایتالیا پرمیوم هیچگونه اولویت زمانی برای متقاضیان قائل نمی‌شود. اما پس از مشخص شدن وقت سفارت ایتالیا دیگر نیازی به حضور در صف انتظار نیست و خارج از نوبت می‌توانید فرایند اخذ ویزا را پیگیری نمایید. لازم به ذکر است که هزینه وقت سفارت ایتالیا پرمیوم جداگانه محاسبه می‌گردد و در صورت عدم حضور در موعد مقرر قابل استرداد نیست.

به طور کلی وقت سفارت ایتالیا 30 تا 45 روز زمان می‌برد. از این رو برای برنامه ریزی سفر خود باید 2 ماه پیش از تاریخ سفر فرایند اخذ ویزا را آغاز نمایید. گفتنیست که گهگاهی سفارت ایتالیا بخشی با عنوان وقت فروی را در پورتال خود قرار می‌دهد که تنها 3 تا یک هفته زمان می‌برد. در این حالت مامور سفارت پس از دریافت مدارک ظرف 2 تا 4 هفته مدارک را بررسی کرده و نتیجه را به شما ارائه می‌دهد.

هزینه رزرو وقت سفارت ایتالیا
روزهای تعطیلی سفارت ایتالیا

روزهای تعطیلی سفارت ایتالیا

در ادامه ایام تعطیل سفارت ایتالیا به اختصار شرح داده شده‌اند. کنسولگری در این ایام قادر به ارائه هیچگونه خدماتی نیست. اما کارگزاری هیچگونه تعطیلی ندارد و در تمام روزهای سال در دسترس است.

 • اول ژانویه به مناسبت سال نو میلادی یا New Year’s Day
 • 6 ژانویه روز تولد مجدد یا Epiphany
 • 25 آوریل روز آزادی یا Liberation Day
 • اول می روز کارگر یا Labor Day
 • 2 ژوئن روز جمهوری Republic Day
 • 24 ژوئن روز سنت یا John’s Day
 • 29 ژوئن یا روز سنت پیتر و سنت پل Peter & St. Paul Day
 • 11 جولای روز سنت روزالیا Rosalia Day
 • 15 آگوست روز علم Assumption Day
 • 19 سپتامبر روز سنت ژان واریوس یا Januarius Day
 • 4 اکتبر روز سنت پترونیوس Petronius Day
 • اول نوامبر روز مقدسین All Saints` Day
 • 4 نوامبر روز وحدت ملی مردم ایتالیا National Unity Day
 • 6 دسامبر روز سنت نیکولا یا Nicholas Day
 • 8 دسامبر روز لقاح پاک یا Immaculate Conception
 • 25 دسامبر روز کریسمس یا Christmas Day
 • 26 دسامبر روز سنت استفان یا Stephen’s Day

جمع بندی

این روزها با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی موجود، رزرو وقت سفارت ایتالیا کار چندان ساده‌ای نیست. از این جهت که به تبع با گذشت سال‌ها بر پیچیدگی قوانین مربوط به آن افزوده شده است. از سوی دیگر با توجه به اینکه اخذ ویزا و اقامت کشور ایتالیا مستلزم طی روند قانونی از طریق سفارت این کشور است، می‌بایست از قوانین و جزییات مراحل مربوط به آن اطلاعات کافی به دست آورد. در حال حاضر تعیین وقت سفارت ایتالیا تنها به صورت آنلاین و اینترنتی از طریق پرتال کنسولگری این کشور و یا سایت شرکت کارگزاری CKGS  قابل انجام است. کنسولگری ایتالیا برای کاهش حجم درخواست‌ها و مدیریت وقت تنها یک بار در طول هفته اقدام به تخصیص وقت به متقاضیان می‌کند و زمان معینی نیز برای آن اعلام نمی‌نماید. از این رو باید به صورت مداوم هر دو سایت کنسولگری و کارگزاری را مورد بررسی قرار دهید.

توجه داشته باشید که در روزهای تعطیل رسمی کشور ایتالیا، هیچگونه خدماتی توسط سفارت این کشور ارائه نمی‌شود. ضمنا این تعطیلات شامل کارگزاری CKGS نمی‌گردد و به صورت 24 ساعته به ارائه خدمات سفارت ایتالیا می‌پردازد. پس از تعیین وقت سفارت ایتالیا با در دست داشتن مدارک شرح داده شده در کنسولگری حضور یابید. مدارک باید همگی نسخه اصلی و به همراه نسخه ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ایتالیایی باشند. به همراه داشتن چند قطعه عکس 4×3 اضافی و نسخه رونوشت یا کپی مدارک ضرری ندارد. کوچک‌ترین نقصی در مدارک باعث رد درخواست شما می‌شود و باید تمام این فرایند را مجددا از اول شروع کنید. قوانین کشورها مدام در حال تغییر هستند. از این رو پیش از هر اقدامی از مشاورین و متخصصین این حوزه کسب اطلاع نمایید.