لوگو آسان مهاجر
تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا فرصتی ویژه است که سالانه هزاران دانشجو از کشور های مختلف دنیا از آن استقبال می‌کنند. این کشور کهن، توریستی و همواره آفتابی دارای دانشگاه های منحصر به فردی است که قدمتی بسیار دارند و کیفیت آموزشی آن ها حتی دانشجویان دیگر کشورهای اروپایی را نیز به مهاجرت تحصیلی به اسپانیا ترغیب می‌کند. با فارغ التحصیلی در این کشور فرصت اقامت در اسپانیا را نیز خواهید یافت و این روش یکی از آسان ترین روش ها برای مهاجرت به اسپانیاست. با آسان مهاجر همراه باشید.

شرایط تحصیل در اسپانیا و معرفی اولیه

اسپانیا کشوری با نظام پادشاهی در غرب اروپا است که از 35 سال پیش، یعنی سال 1986، عضوی از اتحادیه اروپاست. این کشور در حدود 47 میلیون نفر جمعیت دارد و از شرق خود مرز کوچکی با فرانسه، و از سمت غرب مرزی طولانی با کشور پرتغال دارد. با اینکه اسپانیا کشوری چند زبانه به شمار می‌رود، اما زبان اسپانیایی زبان مادری بیش از 480 میلیون نفر، یا در حدود 6 درصد جمعیت دنیاست که از این لحاظ دومین زبان، و از لحاظ مجموع سخنوران، با تقریبا 575 میلیون نفر، چهارمین زبان مورد استفاده در دنیاست.

اسپانیا یکی از اقتصاد های برتر اروپاست و از لحاظ کیفیت زندگی، یکی از 10 کشور برتر جهان به شمار می‌رود. این کشور کهن با داشتن آثار باستانی و جاذبه های طبیعی فراوان، آب و هوایی مطلوب و همچنین فرهنگ جذاب، دومین کشور توریستی دنیاست به طوری که هر ساله بیش از 80 میلیون نفر از اسپانیا دیدن می‌کنند. مهاجران هم در حدود 12 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند که رقمی بسیار بالاست. دانشگاه های اسپانیا نیز در سطح بین المللی پرطرفدارند و طبق آخرین آمار ارائه شده در سال 2018، 617 هزار دانشجوی خارجی مشغول تحصیل در اسپانیا بوده‌اند.

دوره های تحصیل در اسپانیا

مقاطع تحصیلی مدارس در اسپانیا به 4 مرحله تقسیم می‌شود که تحصیل 2 مرحله‌ی آن یعنی دوره های دبستان و متوسطه که از 6 تا 16 سالگی تکمیل می‌شوند، اجباری است. گذراندن 2 مرحله دیگر، شامل پیش دبستانی و تحصیلات تکمیلی 2 ساله پس از 16 سالگی، اختیاری است. پس از طی کردن این مرحله 2 ساله دانش آموزان مدرک دیپلم خود را دریافت و برای رفتن به دانشگاه و یا پیدا کردن مشاغل فنی واجد شرایط می‌شوند.

در مجموع 76 دانشگاه در اسپانیا وجود دارد که 45 مورد از آن ها دانشگاه های دولتی هستند. به غیر از دیپلم، دانش آموزان برای ورود به دانشگاه های اسپانیا باید آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود، که در اسپانیا سلکتیویداد نامیده می‌شود را پاس کنند. رشته های حقوق، هنر، بازاریابی و مارکتینگ و زبان اسپانیایی به ترتیب محبوب ترین رشته ها برای تحصیل در اسپانیا هستند.

تقریبا در تمامی دانشگاه های اسپانیا مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا قابل تحصیل هستند. مقطع لیسانس که در این کشور گرادو نامیده می‌شود در 4 سال و مقطع فوق لیسانس 2 ساله طی می‌شود. تحصیل دکترا در اسپانیا در صورت تحصیل یکپارچه حداکثر در 3 سال و در صورت تحصیل پاره وقت امکان تحصیل این مقطع تا 5 سال در این کشور وجود دارد.

زبان تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی و اسپانیایی ممکن است اما باید گفت که اکثر دوره های تحصیلی در دانشگاه های اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه می‌شوند. بیشتر دانشگاه های این کشور رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند اما برای اطمینان از این موضوع باید مستقیما با دانشگاه مد نظرتان تماس بگیرید.

به طور مثال دانشگاه خصوصی بین المللی تجارت در بارسلونا دارای دانشجویان خارجی بسیاری است و چندین رشته از جمله تجارت، مارکتینگ و رشته های مشابه را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. دیگر دانشگاه انگلیسی زبان و بین المللی اسپانیا دانشگاه ماربلا در شهر مالاگا در جنوب اسپانیاست که تنها دانشگاه بین المللی در جنوب این کشور به شمار می‌رود. تقریبا تمامی رشته ها و دوره های موجود در این دانشگاه به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند.

اما در مجموع دانستن زبان اسپانیایی کمک شایانی به کیفیت تحصیل و البته زندگی دانشجویی در اسپانیا خواهد داشت و یادگیری این زبان حتی به صورت متوسط به شدت پیشنهاد می‌شود. دوره های زبان اسپانیایی در اکثر موسسات و دانشگاه های این کشور نیز تدریس می‌شود.

دانشگاه های اسپانیا

همانطور که گفته شد اسپانیا دارای 76 دانشگاه متشکل از 46 دانشگاه دولتی و 31 دانشگاه خصوصی است و تعداد بالای دانشجویان خارجی حاضر در این کشور نشانگر کیفیت بالای آموزش عالی در این کشور است. بیشتر دانشگاه های این کشور در 2 شهر مادرید و بارسلونا واقع هستند و بر طبق آخرین رده بندی نشریه QS سیزده دانشگاه اسپانیا در بین 500 دانشگاه برتر دنیا جای دارند. در ادامه 7 دانشگاه برتر اسپانیا در سال 2021 را بر طبق رده بندی موسسه QS معرفی می‌کنیم.

دانشگاه بارسلونا

دانشگاه دولتی بارسلونا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیاست که قدمتی بیش از 550 سال دارد. این دانشگاه که دارای 16 دانشکده است، رشته های بسیار زیادی را برای دانشجویان سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا عرضه می‌کند که رشته های هنر، علوم انسانی و مهندسی از جمله آن ها هستند. دانشگاه بارسلونا بیش از 64 هزار دانشجو دارد که 12 هزار نفر از آن ها دانشجویان غیر اسپانیایی هستند. این دانشگاه در آخرین رتبه بندی ارائه شده، با جایگاه 131 برترین دانشگاه برای تحصیل در اسپانیا است.

دانشگاه مستقل مادرید

دانشگاه مستقل مادرید که با نام های اتونوما و دانشگاه UAM نیز شناخته می‌شود یکی از دانشگاه های نسبتا جدید اسپانیاست که در سال 1968 تاسیس شد. این دانشگاه با داشتن 32 هزار دانشجو دومین دانشگاه برتر اسپانیا است و از بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل به زبان انگلیسی است چرا که اکثر دوره های آن به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. حقوق، فلسفه، روانشناسی و پزشکی رشته های پرطرفدار این دانشگاه هستند.

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

دانشگاه کمپلوتنسه واقع در پایتخت اسپانیا با میزبانی از حدود 85 هزار دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپاست. از افراد سرشناس فارغ التحصیل شده از این دانشگاه، تا به حال 7 تن موفق به دریافت جایزه نوبل شده شده‌اند که این امر بزرگی و کیفیت آن را به اثبات می‌رساند. دانشگاه کمپلوتنسه دارای 26 دانشکده مختلف از جمله دانشکده های هنرهای زیبا، علوم بایولوژی، دامپزشکی، پزشکی و روانشناسی است. با اینکه اکثر دوره های این دانشگاه به زبان اسپانیایی تدریس می‌شوند، دانشجویانی از 80 کشور دانشگاه کمپلوتنسه را برای تحصیل در اسپانیا انتخاب کرده‌اند.

دانشگاه مستقل بارسلونا

دانشگاه اتونوما بارسلونا دیگر دانشگاه واقع در ایالت کاتالونیا در شمال شرقی اسپانیاست. این دانشگاه دارای بیش از 40 هزار دانشجو است که از این تعداد 38 درصد آن ها دانشجویان خارجی هستند که بیشتر در مقاطع فوق لیسانس و دکترا مشغول تحصیل می‌باشند. دانشگاه اتونوما بارسلونا امکانات بسیاری برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است و دوره های آن به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی قابل تحصیل هستند. رشته های انسان شناسی و علوم اجتماعی از دوره های برتر تدریسی این دانشگاه برای تحصیل در اسپانیا هستند.

دانشگاه نابارا

دانشگاه نابارا دانشگاهی خصوصی در شمال اسپانیا واقع در شهر پامپلونا است که بهترین دانشگاه خصوصی این کشور به شمار می‌رود. دانشگاه نابارا در حدود 11500 دانشجو دارد که بیشتر آن ها در رشته های اصلی این دانشگاه یعنی حقوق، پزشکی و معماری مشغول به تحصیل در اسپانیا هستند. دانشکده حقوق این دانشگاه بهترین در اسپانیا و یکی از برترین دانشکده ها برای تحصیل این رشته در دنیا نام گرفته است.

دانشگاه پولی تکنیک والنسیا

دانشگاه فنی والنسیا دانشگاهی واقع در شهر قدیمی والنسیا در شرق اسپانیا است که سومین شهر پرجمعیت این کشور به شمار می‌رود. تمرکز این دانشگاه که در سال 1971 تاسیس شد بر رشته های مهندسی است و رشته های آن در زبان های اسپانیایی، والنسیایی و البته انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشگاه والنسیا بالغ بر 38 دانشجو دارد و اکثر مسئولان این شهر فارغ التحصیلانی از این دانشگاه هستند.

دانشگاه گرانادا

دانشگاه گرانادا دانشگاهی واقع در شهر توریستی گرانادا واقع در جنوب اسپانیاست که با داشتن 80 هزار دانشجو از بزرگترین دانشگاه ها، و با قدمتی حدودا 500 ساله از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است. دانشگاه گرانادا توسط امپراطور وقت اسپانیا تاسیس شد و حالا یکی از محبوب ترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل دانشجویان بین المللی است به طوری که مرکز زبان های نوین این دانشگاه سالانه نزدیک به 10 هزار دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه رشته های بسیاری برای تحصیل در اسپانیا داراست که از جمله آن ها می‌توان به مهندسی عمران، فناوری اطلاعات، علوم سیاسی، علوم بهداشتی، حقوق، فلسفه، داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی، روانشناسی و… اشاره کرد.

دانشگاه های تحصیل در اسپانیا
دانشگاه سالامانکا چهارمین دانشگاه قدیمی اروپا

شهریه ها و هزینه تحصیل در اسپانیا

شهریه تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان خارجی به عواملی مانند ملیت دانشجو، مکان دانشگاه، رشته تحصیلی و مقطع آن بستگی دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور نیز متفاوت است چرا که دانشگاه دولتی هزینه های نسبتا یکسانی دارند، اما دانشگاه های خصوصی بسته به شرایط تحصیلی دانشجو شهریه هایی متفاوت و بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی دریافت می‌کنند.

میانگین شهریه سالانه تحصیل در اسپانیا در مقطع لیسانس 1800 یورو است اما ممکن است هزینه ای بیش از 6000 یورو در سال هم داشته باشد. البته این ارقام برای دانشجویان مقیم کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تفاوت هایی دارد. دانشگاه های خصوصی اسپانیا معمولا رقمی در حدود 5 تا 18 هزار یورو را به صورت سالانه از دانشجویان خارجی اخذ می‌کنند.

میانگین شهریه در مقطع فوق لیسانس طبیعتا بالاتر از مقطع لیسانس و در حدود 2700 یورو در سال است و دانشجویان خارجی برای تحصیل در اسپانیا باید در حدود 2 برابر این مبلغ را پرداخت کنند. این میانگین برای مقطع دکترا به 3300 یورو در سال می‌رسد و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شرایطی مشابه دارد ولی در مجموع هزینه به دانشگاه مورد نظر وابسته است. ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا دانشگاه های لا کرونیا در منطقه گالیسیا و دانشگاه خائن واقع در منطقه آندلس هستند.

تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان خارجی هزینه های دیگری نیز در پی دارد؛ مانند خرید کتاب و ملزومات که تا 900 یورو در سال هزینه بر است. هزینه ویزای تحصیلی اسپانیا هم چیزی در حدود 60 یورو است.

شرایط و هزینه زندگی در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا و زندگی در این کشور می‌تواند بسیار پر هزینه و یا مقرون به صرفه باشد و این موضوع کاملا به محل و شرایط زندگی شما بستگی دارد. اولین مورد برای کم شدن هزینه ها در این کشور اقامت نکردن در شهر های مادرید و بارسلوناست. چرا که این دو شهر گران ترین شهرهای اسپانیا هستند و در میان 50 شهر گران دنیا جای دارند. در مقابل ارزان ترین شهر های این کشور، شهرهای سالامانکا، سانتیاگو ده کومپوستلا و گرانادا هستند.

هزینه خورد و خوراک روزانه در اسپانیا بین 6 تا 20 یورو و در ماه به حدودا به 125 یورو می‌رسد. با حدودا 10 یورو نیز می‌توانید اینترنت ماهانه خود در اسپانیا را فراهم کنید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هم به صورت روزانه تقریبا 2 یورو هزینه خواهد داشت.

اما موردی که بیشترین هزینه ها را در تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان در پی دارد، مسکن است. اجاره یک آپارتمان تک خواب در بارسلونا 850 یورو در ماه و در مادرید پایتخت اسپانیا در حدود 1000 یورو در ماه است. اما در شهری مانند گرانادا این هزینه کاملا پایین تر است و اجاره یک آپارتمان تک خوابه در این شهر ماهانه 500 یورو هزینه دارد. گزینه های دیگری برای مسکن دانشجویان مانند خوابگاه های دانشجویی، زندگی با یک خانواده و یا اجاره خانه‌ای با یک هم اتاقی نیز موجود است که بسته به شرایط می‌تواند گزینه‌ای معقول تر باشد.

کار در حین تحصیل در اسپانیا

در اسپانیا نیز مانند پرتغال و دیگر کشورهای اروپایی اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته در حین تحصیل را خواهید داشت. البته این موضوع به رشته تحصیلی شما بستگی دارد و اگر دانشگاه کار را مانع از پیشرفت تحصیلی دانشجو تشخیص داد، مجوز کار را صادر نخواهد کرد. کار در حین تحصیل برای دانشجویان مهاجر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تفاوت های اندکی دارد و ممکن است این دانشجویان نیازمند طی مراحل بیشتری برای دریافت اجازه کار باشند.

در این مورد با دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا همانند دانشجویان اسپانیایی برخورد می‌شود و تنها شرط مورد نیاز ارائه قرارداد بین دانشجو و کارفرماست. اما دانشجویان غیر اروپایی باید منبع مالی دیگری به غیر از حقوق دریافتی کار پاره وقت نیز ارائه کنند و همینطور کارفرمای این دسته از دانشجویان برای استخدام باید از اداره مهاجران اسپانیا مجوز دریافت کند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

تمامی دانشجویان مقیم خارج از اتحادیه اروپا و کشور سوییس نیاز به دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا برای ورود به این کشور دارند و شهروندان آمریکایی هم فقط در صورت اقامت کمتر از 30 روز نیازی به دریافت آن ندارند. شهروندان منطقه اتحادیه اروپا تنها نیاز به دریافت کارت اقامتی اسپانیا پس از ورود به این کشور دارند اما افراد مقیم خارج از این منطقه علاوه بر ویزا باید گواهی سلامت ارائه داده و تمکن مالی خود را نیز ثابت کنند.

ویزا های تحصیلی مختلفی برای ورود به اسپانیا وجود دارند که به غیر از ملیت به طول دوره تحصیلی فرد نیز بستگی دارد. برای دوره های زیر 3 ماه، افراد خارج از اتحادیه اروپا باید ویزای شنگن دریافت کنند. ویزای نوع D برای اقامت تحصیلی بین 3 تا 6 ماه یا همان 180 روز اخذ می‌شود و قابل تمدید نیست.

برای اقامت بیش از 6 ماه و برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس باید ویزای تحصیلی بلند مدت دریافت کنید که اجازه تحصیل در طول مدت این دوره ها را می‌دهد. دریافت این نوع ویزا پیچیدگی های بیشتری دارد و دانشجویان پس از ورود به اسپانیا فرصتی 1 ماه برای دریافت کارت اقامت این کشور دارند.

مزایای تحصیل در اسپانیا

همانطور که گفته شد اسپانیا به علت جذابیت های فراوانش دومین کشور توریست پذیر دنیاست و هر ساله به تعداد مهاجران و دانشجویان خارجی حاضر در این کشور اضافه می‌شود. دانشگاه های این کشور از قدیمی ترین ها در دنیا به شمار می‌روند به طوری که 3 دانشگاه سالامانکا، وایادولید و موریکا در حین سال های 1200 میلادی تاسیس شده اند و قدمتی بالغ بر 800 سال دارند. با مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به غیر برخورداری از آموزشی با کیفیت، زندگی منحصر به فرد و خاطره انگیزی را در طول مدت تحصیل خواهید داشت. تحصیل در اسپانیا فرصت یادگیری زبان اسپانیایی را به شما می‌دهد و به علت فراوانی دانشجویان خارجی در این کشور امکان تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی نیز به خوبی فراهم شده است.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در