لوگو آسان مهاجر

شرایط تحصیل در ایتالیا2022

تحصیل در ایتالیا یکی از بهترین روش های مهاجرت تحصیلی است و در سال های اخیر افراد بسیاری از این طریق موفق به مهاجرت به اروپا شده‌اند. این کشور که در اتحادیه اروپا قرار دارد قدیمی ترین دانشگاه دنیا و برخی از معتبر ترین دانشگاه های اروپا در خود جای داده است. شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا پیچیدگی چندانی ندارد و در صورت داشتن برخی ویژگی ها گرفتن پذیرش از دانشگاه های این کشور کاملا شدنی است. با ما همراه باشید تا بیشتر به مزایای تحصیل در ایتالیا پی ببرید.

شرایط تحصیل در ایتالیا و معرفی این کشور

ایتالیا کشوری نام آشنا در جنوب اروپا و در مجاورت دریای مدیترانه است و پایتخت آن، یعنی شهر رم، از قدیمی ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود.

این کشور شصت و نیم میلیون نفری 58 مکان ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده و با داشتن جاذبه های دیگری مانند سواحل زیبا، آب و هوایی مطبوع، غذاهایی لذیذ و کلیسا ها و موزه های منحصر به فردش به پنجمین کشور گردشگری دنیا بدل شده است. واتیکان و شهرهای فلورانس و ونیز در ایتالیا هم از توریستی ترین مناطق دنیا هستند.

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا از بنیان گذاران اتحادیه اروپاست در حال حاضر سومین اقتصاد برتر اروپا نامیده می‌شود. در سال 1999 یورو جایگزین لیر به عنوان واحد رسمی پول ایتالیا شد و این موضوع باعث رشد هر چه بیشتر اقتصادی این کشور گردید. همه‌ی این موارد باعث شده تا بیش از 6 میلیون مهاجر در این کشور حضور داشته باشند و هر ساله تعداد قابل توجهی دانشجو نیز به این کشور عزیمت کنند.

قدیمی ترین دانشگاه همچنان فعال دنیا، یعنی دانشگاه بولونیا در ایتالیا واقع شده و سیستم غنی آموزشی و دانشگاه های با کیفیت این کشور باعث شده‌اند که تحصیل در ایتالیا برای شهروندان تمامی کشورهای دنیا، گزینه‌ای جذاب باشد.

زبان تحصیل در ایتالیا

با اینکه زبان ها و گویش های مختلفی در ایتالیا صحبت می‌شود، اما زبان غالب و رسمی این کشور زبان ایتالیایی است. اکثر دوره ها در رشته های مختلف دانشگاهی این کشور به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، ولی به علت استقبال گسترده دانشجویان بین المللی از دانشگاه های ایتالیا در سال های اخیر، تعداد دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در حال افزایش است.

قبل از اقدام برای گرفتن پذیرش، باید از دانشگاه مورد نظر زبان تدریسی دوره های آن را پرسش کنید. در صورت ارائه دوره به زبان انگلیسی نیز ارائه مدرک زبان الزامی است و امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان موجود نیست. اما در مجموع یادگیری زبان ایتالیایی هر چند به صورت ابتدایی، کمک شایانی در پیشرفت تحصیلی و تطابق سریع تر شما با زندگی در ایتالیا خواهد داشت. با یادگیری این زبان روند مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نیز کاملا راحت تر شده و دریافت ویزای تحصیلی این کشور را ممکن تر می‌کند.

برترین دانشگاه های ایتالیا

در حدود 97 دانشگاه و تعداد زیادی موسسات آموزش عالی در ایتالیا وجود دارد که بیش از 10 مورد از آن ها، همواره در بین 500 دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی های دانشگاهی مختلف جای می‌گیرند. در ادامه به معرفی 5 مورد از آن ها می‌پردازیم. با آسان مهاجر همراه باشید.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه فعال دنیا است که با استناد به مدارک موجود، نزدیک به 1000 سال از تاسیس آن می‌گذرد. این دانشگاه واقع در شهر تاریخی بولونیا در شمال ایتالیا است و از لحاظ تعداد دانشجویان با داشتن تقریبا 88 هزار دانشجو از بزرگترین دانشگاه های این کشور است. دانشگاه بولونیا 23 دانشکده دارد و در آخرین رتبه بندی سال 2021 در رده 112 برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفت.

دانشگاه ساپینزا

دانشگاه ساپینزا از بزرگترین و مشهورترین دانشگاه های جهان واقع در شهر رم پایتخت ایتالیا است. این دانشگاه قدیمی در اوایل قرن 13 میلادی به دستور پاپ تاسیس شد و حالا با داشتن تقریبا 150 هزار دانشجو، بزرگترین دانشگاه ایتالیا و یکی از پر دانشجو ترین دانشگاه های اروپا است. دانشگاه ساپینزای رم دارای 11 دانشکده مختلف است و رشته های هنر و انسان شناسی از محبوب ترین دوره های تحصیلی این دانشگاه هستند. در این دانشگاه که رتبه 121 دانشگاه های دنیا را دارد در حدود 13 هزار دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل در ایتالیا هستند.

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

دانشگاه پادووا

دانشگاه پادووا دومین دانشگاه قدیمی ایتالیا و پنجمین دانشگاه قدیمی در جهان است. این دانشگاه که در شمال ایتالیا در شهر دانشجویی پادووا واقع شده در سال 1222 میلادی تاسیس شد و تا به حال افراد مشهوری مانند گالیله در آن تحصیل کرده اند. دانشگاه پادووا دارای 30 دپارتمان برای تحصیل در رشته های مختلف است و هم اکنون در حدود 65 هزار نفر در آن مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان بزرگترین دانشگاه فنی مهندسی ایتالیا است که در سال 1863 تاسیس شد. بیش از 40 هزار نفر دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند و دوره های تحصیلی آن به 2 زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می‌شوند. همچنین به دانشجویان علاقه مند دوره های رایگان زبان ایتالیایی نیز تدریس می‌گردد. دانشگاه پلی تکنیک میلان یکی از بهترین مراکز برای تحصیل در ایتالیا است به طوری که همواره از سوی موسسه QS به عنوان برترین دانشگاه ایتالیا معرفی می‌شود.

دانشگاه تورین

یکی دیگر از دانشگاه های عالی رتبه برای تحصیل در ایتالیا دانشگاه تورین، واقع در شهر تورین در شمال غربی این کشور است. دانشگاه تورین نیز دانشگاهی بسیار قدیمی است و بیش از 600 سال قدمت دارد و همواره از 5 دانشگاه برتر ایتالیا معرفی شده است. دانشگاه تورین از 82 هزار دانشجو میزبانی می‌کند و 55 دپارتمان و 13 دانشکده دارد که از جمله آن ها دانشکده های حقوق، کشاورزی، پزشکی، داروسازی، روانشناسی، ریاضی، فلسفه و… هستند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

شهریه های تحصیلی در ایتالیا به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد و مشخصا دانشگاه های خصوصی این کشور هزینه های بیشتری را برای تحصیل در ایتالیا دریافت می‌کنند. تحصیل رایگان در ایتالیا نیز تنها برای شهروندان این کشور میسر است و دانشجویان خارجی، تقریبا در تمامی موارد ملزم به پرداخت هزینه هایی برای تحصیل در این کشور هستند.

به غیر از دانشگاه، موارد دیگری مانند مقطع تحصیلی، ملیت دانشجو و زبان تدریس دوره تحصیلی نیز در مقدار شهریه پرداختی دخیل هستند. در مجموع شهریه دانشگاه های این کشور به طور میانگین در حدود 4 هزار یورو در سال است که کمترین آن حدودا 2 هزار و بیشترین آن تقریبا 6 هزار یورو در سال است. هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه های خصوصی نیز می‌تواند تا 20 هزار یورو در سال باشد اما معمولا هزینه تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویان ایتالیایی و غیر ایتالیایی مشابه است.

هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه زندگی هر شخص در ایتالیا به صورت میانگین حدودا 750 یورو در ماه بدون احتساب مبلغ اجاره خانه است؛ ولی این موضوع به موارد بسیاری بستگی دارد. بولونیا، میلان، رم، فلورانس و ورونا گران ترین شهرهای ایتالیا هستند و در مقابل شهرهای واقع در مناطق جنوبی این کشور مانند پالرمو، هزینه های کمتری را برای زندگی در پی خواهند داشت.

اگر بخواهیم میانگینی از مبلغ اجاره یک خانه تک خواب در سرتاسر ایتالیا محاسبه کنیم، این رقم در حدود 500 یورو خواهد بود. بیشترین هزینه اجاره مسکن در شهر های میلان و بولونیا است و شهر کاتانیا با میانگین 250 یورو در ماه، ارزان ترین شهر ایتالیا از لحاظ بهای اجاره است.

در بین 200 تا 300 یورو نیز به صورت ماهانه خرج خورد و خوراک می‌شود. دانشجویان با کار پاره وقت در هفته و همچنین استفاده از خوابگاه های دانشجویی و یا اجاره منزل به همراه دیگر دانشجویان، می‌توانند هزینه های زندگی خود را حین تحصیل در ایتالیا به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

مقاطع تحصیلی در ایتالیا

کشور ایتالیا در مدارس و مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه و همچنین قبل از دانشگاه از یک سیستم یکپارچه آموزشی قدرتمند نیز برخوردار است.

سیستم آموزشی پیش از دانشگاه در این کشور دارای برنامه تحصیل اجباری می‎باشد از سن 6 سالگی آغاز شده و تا 16 سالگی نیز ادامه دارد. به طور کلی مقاطع آموزشی در ایتالیا به سه دسته بندی می‎شود که عبارتند از دوره تحصیلات اولیه، تحصیلات ثانویه و تحصیلات عالی و دانشگاه.

تحصیل در ایتالیا در مقطع دانشگاه در این کشور اجباری نبوده و فقط افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل به نیز وارد دانشگاه می‎شوند.

آموزش عالی در ایتالیا متشکل از سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقطع دکترا بوده که اسن سیستم در بین اکثر کشورها در اروپا به طور مشترک نیز می‎باشد.

تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

  مدت زمان این دوره معمولا سه الی چهار سال می‎باشد.

 • تحصیل در ایتالیا در مقطع ارشناسی ارشد

  مدت زمان تحصیل در این مقطع معمولا دو سال به طول خواهد انجامید.

 • تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا

  این دوره تحت عنوان دکترای پژوهشی بوده و چهار سال نیز می‎باشد.

 مزایای تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از مزایای زیادی برخوردار بوده، چرا که دانشگاه‌های این کشور جزو معتبرترین دانشگاه‌های جهان محسوب شده و از جذب استعدادهای درخشان استقبال فراوانی می‌کند.

دیگر مزایای تحصیل در کشور ایتالیا عبارتند از:

 • تحصیل به صورت رایگان دربهترین دانشگاه‌های ایتالیا و اروپا ( دارای رتبه بین 150تا 400 جهانی)
 • ‏ارائه خوابگاه به طور رایگان⠀
 • امکان استفاده از تسهیلات بورسیه تحصیلی (بدون محاسبه هزينه دانشگاه)⠀
 • تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا
 • بالغ بر ۱۴۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر دوره‎های دکترا
 • تحصیل در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی⠀
 • دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های عالی رتبه اروپا، کانادا و آمریکا
 • اعتبار بالای مدرک تحصیلی در سطح اروپا و كانادا
 • مدارک دانشگاهی مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در رده A دانشگاه‌های خارج از کشور⠀
 • امکان کار در کنار تحصیل (20 ساعت در هفته و به صورت قانونی)
 • امکان حضور در کشور بعد از پایان تحصیل برای دریافت کار و اقامت (بعد از 5 سال)⠀
 • امکان گذراندن دوره‌های تخصص و مقاطع بالاتر در تمامی دانشگاه‌های شناخته شده اروپا، آمریکا و کانادا
 • هزینه بسیار مقرون به صرفه تحصیل در ایتالیا با سطح کیفیت آموزشی بالا
 • برخورداری از شهرت جهانی در رشته‌هایی از قبیل معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی در کشور ایتالیا در مقاطع مختلف عبارتند از:

 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • رزومه به زبان انگلیسی
 • کپی یکی از انواع مدارک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • کپی از صفحه اول گذرنامه
 • انگیزه نامه تحصیلی به زبان انگلیسی
 • توصیه نامه (درصورت نیاز)

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا:

 • مدرک دیپلمی که ثابت کند متقاضی واجد شرایط تحصیلات دانشگاهی در این کشور هستید.
 • مهارت در زبان، با توجه به برنامه‎ای که متقاضی برای آن درخواست داده است.

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا:

 • دانشنامه و ریز نمرات مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی به انگلیسی یا ایتالیایی
 • گذرنامه
 • مدرک زبان انگلیسی (درصورت نیاز)
 • –    2 توصیه نامه استاد
 • رزومه انگلیسی
 • انگیزه‎نامه تحصیلی
 • پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی (در صورت نیاز)
 • یک قطعه عکس
مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در کشور ایتالیا

 • دانشنامه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات به انگلیسی یا ایتالیایی
 • گذرنامه
 • مدرک زبان انگلیسی
 • 2 توصیه نامه استاد
 • رزومه
 • انگیزه‎نامه تحصیلی
 • پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی
 • خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد
 • فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگر
 • مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی

بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

با توجه به میزان بالای پذیرش محصل و دانشجو در مدارس و دانشگاه‎های این کشور، انتخاب رشته تحصیلی یکی از دغدغه‎های دانشجویان جهت تحصیل در ایتالیا نیز محسوب می‎شود.

در ادامه به معرفی چند رشته پرطرفدار جهت ادامه تحصیل در کشور ایتالیا خواهیم پرداخت.

 • رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی است، بنابراین دانشجویان نیازی ندارند که جهت ادامه تحصیل زبان ایتالیایی را به طور کامل فرا گیرند. همچنین لازم به ذکر است که مدرک پزشکی دانشگاه‎های این کشور در سراسر جهان مورد تایید نیز می‎باشد.

 • رشته طراحی

 این رشته زیر شاخه‌های مختلفی از قبیل طراحی مد، طراحی صنعتی و طراحی داخلی داشته، که در ایتالیا از محبوبیت زیادی برخوردار است. دروس ارائه شده در رشته طراحی به صورت دو بخش تئوری و عملی آموزش داده خواهد شد. البته نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در رشته طراحی نیز بسیار بالا می‌باشد.

 • رشته معماری

دانشگاه‌های هنر و معماری ایتالیا، به عنوان تخصصی‌ترین دانشگاه‎های معماری در جهان شناخته می‎شود.

همچنین وجود آثار باستانی و تاریخی در این کشور می‌تواند الهام‌بخش دانشجویان تحصیل در این رشته باشد.

 • علوم انسانی

این رشته هم دارای زیر شاخه‌هایی از قبیل فلسفه، تاریخ، نویسندگی و… نیز می‌باشد. سالانه سمینارها و کنفرانس‌های زیادی در این زمینه در کشور ایتالیا برگزار می‌شود، که این خود نیز می‌تواند کمک بسزایی به دانشجویان مشغول به تحصیل در این رشته باشد.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها