لوگو آسان مهاجر
کار در ایرلند

مهاجرت کاری به ایرلند

مهاجرت کاری به ایرلند چگونه است؟ آیا امکان مهاجرت به ایرلند از طریق کار وجود دارد؟ شرایط و مراحل دریافت ویزای کار در ایرلند به چه شکل است؟ اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که دنبال پاسخی برای این سوال ها می‌گردید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا پاسخ تمامی آن ها و همچنین موارد دیگری مانند مشاغل مورد نیاز ایرلند، درامد و هزینه ها و همچنین شرایط کار در ایرلند برای ایرانیان را دریافت کنید.

ایرلند، با نام رسمی جمهوری ایرلند، یکی از 27 عضو اتحادیه اروپا است که در جزیره‌ای بزرگی با همین نام در شمال غربی اروپا قرار گرفته است. این کشور در حدود 100 سال پیش، از بریتانیا اعلام استقلال کرد و در حال حاضر جزیره‌ی ایرلند را که سومین جزیره بزرگ اروپا محسوب می‌شود با همسایه‌ اش ایرلند شمالی، که همچنان عضوی از پادشاهی بریتانیاست، تقسیم کرده است. البته بخش اعظم این جزیره، یعنی چیزی در حدود 83 درصد آن را جمهوری ایرلند پوشش داده و پایتخت آن دوبلین، یکی از شهرهای پیشرفته و شناخته شده اروپا به شمار می‌رود. در ادامه به شرح مفصل شرایط و روش های مهاجرت کاری به ایرلند خواهیم پرداخت. با آسان مهاجر همراه باشید.

شرایط کار در ایرلند

ایرلند یکی از کشورهایی بود که بحران اقتصادی اروپا تاثیر منفی بسزایی بر اقتصاد آن بر جای گذاشت اما در عین حال، این کشور از اولین کشورهای اروپایی بود که موفق شد شرایط اقتصادی خود را به سرعت بهبود بخشد و به شرایط ایده‌آل بازگرداند. از آن زمان تاکنون هر ساله نرخ بیکاری در ایرلند به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافته و در حال حاضر فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد که همین امر باعث شده ایرلند به یکی از مقاصد محبوب مهاجرت کاری در اروپا تبدیل شود.

ساکنین و شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین بریتانیا برای کار در ایرلند تنها کافیست راهی این کشور شوند و پس از ساکن شدن به جستجوی کار بگردند. اما این موضوع برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است و این افراد ابتدا باید مجوز کار در این کشور و سپس ویزای کار ایرلند را دریافت کنند تا مجاز به کار کردن در این کشور شوند.

همین موضوع باعث شده تا دریافت ویزای کاری ایرلند پروسه‌ای نسبتا دشوار برای ساکنین خارج اتحادیه اروپا و کشوری مانند ایران داشته باشد؛ اما همچنان به علت نیاز کشور ایرلند به نیرو‌ی متخصص و کمبود نیروی کار در برخی حوزه های شغلی در آن، مهاجرت کاری به ایرلند امری آسان تر از مهاجرت به برخی دیگر از کشور های اروپایی از طریق کار است، و افرادی که رزومه ای بسیار قوی دارند همچنان برای مهاجرت کاری به ایرلند شانس خواهند داشت.

مشاغل مورد نیاز ایرلند

به علت تعداد بسیار زیاد گردشگران و توریست هایی که سالانه راهی این کشور می‌شوند، گردشگری و توریسم یکی از حوزه هایی است که فرصت های شغلی بسیاری برای علاقه مندان به کار در ایرلند فراهم کرده است. جدا از این حوزه، ایرلند در چند حیطه شغلی دیگر، مانند بهداشت و درمان نیز دارای کمبود نیروی متخصص است و افراد ماهر را در این زمینه ها حتی در صورت داشتن رزومه نه چندان استثنایی هم جذب می‌کند.

حوزه تکنولوژی و فناوری اطلاعات نیز در سال های گذشته رشد قابل توجه و سه برابری در ایرلند داشته است و در حال حاضر اکثر کمپانی های بزرگ و شناخته شده جهانی مانند مایکروسافت، گوگل، فیسبوک، اپل، اینتل و… در این کشور فعالیت می‌کنند و متخصصین رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات از شانس مناسبی برای یافتن کار در ایرلند برخوردار هستند.

شرکت هواپیمایی ایرلندی معروف رایان ایر که بزرگترین شرکت هواپیمایی ارزان قیمت در اروپاست نیز یکی از شرکت هایی است که برای متخصصان مربوطه غیر ایرلندی فرصت های شغلی بسیاری فراهم می‌کند.

ایرلند در مشاغل دیگری نیز با کمبود نیروی ماهر مواجه است و فارغ تحصیلان برخی رشته ها مانند دانش آموختگان اقتصاد، فارغ التحصیلان رشته های مهندسی پزشکی و مهندسی شیمی و همینطور سراشپز ها شانس بهتری برای مهاجرت به ایرلند از طریق کار خواهند داشت. به علت همه گیری ویروس کرونا و طبیعتا نیاز این کشور، حوزه بهداشت و درمان نیز از رشته هایی که است که متخصصین آن، آسان تر ویزای کار ایرلند را دریافت می‌کنند.

دریافت جاب آفر و پیدا کردن کار در ایرلند

مسلما راحت ترین راه برای دریافت جاب آفر از ایرلند جستجوی آنلاین در سایت های کاریابی این کشور است و از طریق شبکه های اجتماعی مانند لینکداین و یا سایت خود شرکت های مورد نظر نیز می‌توانید به صاحبان مشاغل در این کشور درخواست همکاری دهید. برخی از سایت های کاریابی که می‌توانید از طریق آن ها برای یافتن کار در ایرلند اقدام کنید گزینه های زیر هستند:

Monster.ie

Irishjobs.ie

Jobs.ie

Jobsireland.ie

درآمد در ایرلند

شرایط کار در ایرلند مشابه دیگر کشور های اروپایی است و میانگین ساعات کاری در این کشور از ساعت 9 تا 5:30 است. میانگین دستمزد در ایرلند در حدود 44 هزار دلار آمریکا در سال است و همانطور که هر ساله اقتصاد این کشور در حال رشد است، سطح دستمزد ها نیز در آن رشد می‌کند و در سال های گذشته چیزی در حدود 5 تا 7 درصد رشد داشته است.

در نظر داشته باشید که حقوق سالانه برای مشاغل تمام وقت 53 هزار دلار و برای مشاغل پاره وقت چیزی در حدود 20 هزار دلار در سال می‌باشد. حقوق پایه ساعتی، یعنی کمترین حقوق دریافتی ممکن برای هر نفر در ساعت نیز در حدود 10 و نیم دلار است.

همانطور که گفته شد حوزه های شغلی مشخصی، مانند حوزه توریسم، فرصت های بیشتری را برای علاقه مندان به مهاجرت کاری به ایرلند فراهم می‌کند اما در مجموع کارکنان حوزه گردشگری در این کشور دارای حقوق نسبتا پایینی هستند و شاغلان در حوزه های فناوری و مهندسی و همچنین حوزه اقتصاد به مراتب دارای حقوق بهتری هستند. در ادامه حقوق سالانه برخی از رشته های پرطرفدار در ایرلند را به دلار آمریکا ذکر می‌کنیم.

حسابدار 44 هزار دلار

معمار 50 هزار دلار

مدیر مارکتینگ 65 هزار دلار

پرستار 36 هزار دلار

مدیر محصول 75 هزار دلار

طراح UX 58 هزار دلار

مهندس نرم افزار 48 هزار دلار

در نظر داشته باشید که این ارقام به صورت میانگین و البته سالانه هستند و ممکن است در شرایطی خاص، پرداختی در برخی از رشته ها متفاوت باشد.

مخارج و هزینه های زندگی در ایرلند

شاید سوال کنید که حقوق خوب در ایرلند چقدر است اما حقوق مناسب در این کشور بستگی به شهری دارد که قصد زندگی در آن را دارید. مشخصا زندگی در دوبلین، پایتخت ایرلند، و همینطور حومه‌ی این شهر، بالاترین مخارج و هزینه های زندگی در ایرلند را در بر خواهد داشت. ایرلند کشور نسبتا گرانی است و به طور مثال هزینه های مسکن و استفاده از حمل و نقل عمومی در این کشور، از بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر است.

برای داشتن زندگی خوب و ایده‌ال در دوبلین باید سالانه در حدود 39 هزار دلار آمریکا درآمد داشته باشید، البته در نظر بگیرید که این رقم هزینه های یک نفر است و برای یک خانواده 4 نفره این هزینه ها به 83 هزار دلار درسال می‌رسد. شهر گالوی در غرب ایرلند دومین شهر گران این کشور به شمار می‌روند و پس از آن شهر کورک قرار دارد که هزینه های سالانه برای یک نفر در آن 30 هزار دلار و برای یک خانواده 4 نفره 66 هزار دلار است. شهر لیمریک یکی از ارزان ترین شهر های ایرلند است که مخارج سالانه برای هر نفر در آن تقریبا 26 هزار دلار آمریکا است.

زبان ایرلند

زبان انگلیسی و زبان ایرلندی 2 زبان رسمی این کشور هستند و زبان انگلیسی زبانی است که به صورت غالب در این کشور صحبت می‌شود و زبان ایرلندی با وجود اینکه زبان سنتی و اولین زبان رسمی این کشور به حساب می‌آید، تنها توسط درصد کمی از ساکنان ایرلند صحبت می‌شود.

برای افرای که قصد مهاجرت کاری به ایرلند را دارند تنها دانستن زبان انگلیسی کافیست و فقط کارکنان مشاغل دولتی این کشور ملزم به دانستن زبان ایرلندی هستند. البته باید به این نکته توجه داشت که به علت لحجه خاص ایرلندی ها در صحبت کردن زبان انگلیسی، مهاجرین برای زندگی در این کشور باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند.

مهاجرت کاری به ایرلند

نحوه اقدام برای گرفتن گواهی مجوز کار و ویزا کار ایرلند

ساکنان خارج از اتحادیه اروپا برای دریافت ویزای کار ایرلند ابتدا باید از اداره مهاجرت این کشور اجازه کار دریافت کنند. این اجازه نامه کار معتبر از دپارتمان بیزنس، تجارت و اختراع ایرلند یا DBEI دریافت می‌گردد. در مجموع 9 مورد از گواهی اجازه کار در ایرلند وجود دارد اما اجازه کاری که برای بیشتر برای ساکنین خارج از اتحادیه اروپا صادر می‌شود اجازه کار کارکنان متخصص است که در دسته های شغلی مشخصی اعطا می‌شود.

به طور خلاصه برای دریافت این اجازه کار، شما ابتدا باید از یک کارفرما در ایرلند پیشنهاد شغلی داشته باشید. پس از آن، خود شما یا کارفرمایتان می‌توانید از طریق سامانه EPOS به نشانی epos.djei.ie برای دریافت ورک پرمیت یا همان اجازه کار اقدام کنید. پس از اینکه مراحل اخذ مجوز کار را طی کردید و موفق به دریافت ورک پرمیت شدید، خود سامانه شما را برای دریافت ویزای کار ایرلند راهنمایی خواهد کرد و چگونگی ثبت و نحوه ارائه تمامی اسناد مورد نیاز را به شما توضیح خواهد داد.

انواع مختلفی از ویزای کار در ایرلند وجود دارد اما ویزای مورد نظر، ویزای کار بلند مدت است که با نام ویزای نوع D یا D-VISA شناخته می‌شود. پس از اینکه مجوز کار ایرلند به شما تعلق گرفت مراحل اخذ ویزا هزینه هایی دارد؛ این هزینه ها بسته به مدت اعتبار ویزا بین 500 تا 1000 یورو متغیر است. پس از تقریبا 8 هفته تصمیم نهایی برای اعطای ویزای کار به شما از طرف اداره مهاجرت ایرلند گرفته خواهد شد.

اقامت دائم یا موقت از طریق کار در ایرلند

ساکنان بریتانیا، ایرلند شمالی و اتحادیه اروپا نیازی به گرفتن اقامت موقت ایرلند نخواهند داشت و تنها نیاز دارند پس از گذشت 3 ماه، مدارکی ارائه دهند تا مشغول به کار بودن خود در این کشور را ثابت کنند و اقامت خود را تمدید کنند.

مراحل دریافت ویزای دائم ایرلند آسان اما زمان بر است. به طور کلی متخصصان و افرادی که در ایرلند مشغول به کار هستند بعد از 5 سال می‌توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند و جمهوری ایرلند اجازه داشتن تابعیت مضاعف را نیز به شهروندان خود اعطا می‌کند. برای دریافت اقامت دائم لازم است تا در طول 5 سال حضورتان در این کشور ویزای اقامت موقت شما معتبر بوده باشد و در این زمان شاغل بوده و هیچگونه سوء پیشینه‌ای نیز نداشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار ایرلند

ممکن است بر اساس شغلی که از طریق آن خواهان دریافت ویزای کاری در ایرلند هستید، برخی از مدارک و شرایط مورد نیاز شما تغییر کند. اما به طور کلی این مدارک شامل سند قرارداد کاری با کارفرمای حاضر در خاک ایرلند، پاسپورت دارای حداقل 1 سال اعتبار، گواهی سلامت و مواردی از این دست هستند. همچنین باید از کشوری که شهروند قانونی آن هستید برای دریافت ویزای کار ایرلند درخواست دهید.

با اینکه داشتن مدرک تحصیلی معتبر اجباری نیست و شهروندان اتحادیه اروپا لزومی به داشتن مدرک تحصیلی معتبر ندارند، ساکنان غیر اروپایی برای تایید ویزای کاری خود و همچنین متمایز شدن از رقبای بسیارشان برای دریافت ویزای کار، نیاز دارند تا مدرکی تحصیلی از دانشگاهی معتبر ارائه دهند. داشتن مدرک تحصیلی در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا شانس شما را کاملا بیشتر خواهد کرد. سن شما نیز در این پروسه حائز اهمیت است.

رزومه برای مهاجرت کاری به ایرلند

رزومه شما مهمترین عامل برای مهاجرت به کاری به ایرلند است و افسران مهاجرتی این کشور سوابق کاری شما را به دقت بررسی خواهند کرد. فرم نوشتن رزومه برای ارائه به اداره مهاجرت به ایرلند تفاوتی با فرم استاندارد آن با دیگر کشورهای اروپایی ندارد و تنظیم رزومه در نهایتا 2 صفحه می‌تواند شانس آن را بیشتر کند. ضمیمه کردن یک نامه معرفی به رزومه خود که جزییاتی در مورد خود شما و شرکتی که قصد کار در آن را دارید داشته باشد هم اهمیت بالایی خواهد داشت و می‌تواند به قبولی رزومه‌ی شما کمک شایانی کند. فراموش نکنید که در این زمینه با مشاوران ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید : مهاجرت کاری به هلند

مزایای مهاجرت به ایرلند از طریق کار

در حدود 600 هزار نفر از جمعیت 4 میلیون و 900 هزار نفری ایرلند را مهاجران تشکیل می‌کند و این موضوع بیانگر مهاجر پذیر بودن این کشور و تعداد بالای مهاجران شاغل در این کشور است. مردم ایرلند به داشتن رفتاری دوستانه مشهور هستند و این موضوع به همراه طبیعت زیبای این کشور و همچنین نوشیدنی های معروف آن، باعث شده تا سالانه در حدود 9 میلیون نفر توریست از ایرلند دیدن کنند. اگر با آب و هوای اغلب بارانی این کشور مشکلی نداشته باشید، ایرلند از هر لحاظ مکانی ایده‌ال برای زندگی است.

ایرلند که برخی آن را به علت وجود کشور ایرلند شمالی، ایرلند جنوبی می‌نامند، قبل از وقوع همه گیری کرونا، بالاترین رشد اقتصادی در تمامی اروپا را ثبت کرده بود و نرخ بیکاری آن به کمتر از 6 درصد رسیده بود که این موضوع مهاجرت کاری به ایرلند را حتی برای ساکنین دیگر کشور های اروپایی جذاب کرده بود. با این که کرونا کمی در روند رشد اقتصادی این کشور تاثیر گذاشته اما همچنان، برای افرادی که دارای مهارتی بالا در کار خود هستند، کار در ایرلند می‌تواند گزینه ای مناسب باشد.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در