لوگو آسان مهاجر
هزینه زندگی در ترکیه

لیستی دلهره‌آور از هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه 2022

یکی از مواردی که دانشجویان به‌منظور اقامت در سایر کشورها مدنظر قرار می‌دهند، میزان هزینه‌ها در کشور مقصد است. ترکیه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل دانشجویان ایرانی به شمار می‌آید؛ زیرا علاوه بر داشتن دانشگاه‌های سطح بالا، هزینه اقامت در آنجا از سایر کشورها کمتر است.

به‌طورکلی اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت کنید، باید از هزینه زندگی در آنجا مطلع شوید. احتمال دارد سوالاتی مانند زندگی دانشجویی در ترکیه چگونه است؟ ذهن شما را مشغول به خود کند. برای آگاهی از پاسخ سوالات خود تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

انواع هزینه‌های زندگی دانشجویی

دانشجویان برای تحصیل در ترکیه باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کنند که به دودسته کلی هزینه زندگی و هزینه تحصیل تقسیم می‌شود. برای اینکه بتوانید در ترکیه اقامت نسبتا راحتی داشته باشید، باید دید مناسبی نسبت به مخارج زندگی خود در این کشور به دست آورید که در ادامه به مهم‌ترین عوامل آن می‌پردازیم. برای دانشجویان یک هزینه اضافی که به تحصیل مربوط است هم وجود دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

هزینه زندگی عادی در ترکیه

به‌طورکلی هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه از ایران کمتر است؛ به همین دلیل ازلحاظ اقتصادی فشار کمتری به ساکنان آنجا وارد می‌شود. تا چند ماه گذشته هزینه زندگی در کشور ترکیه حدودا 40 درصد از ایران کمتر بود؛ اما در حال حاضر این فاصله بیشتر شده است. به‌منظور اینکه راحت‌تر هزینه‌های زندگی خود را در کشور ترکیه برآورد کنید، هریک از این مخارج را به‌صورت تفکیک‌شده شرح می‌دهیم.

اجاره منزل در ترکیه

مهمترین هزینه هر فرد در زندگی به تهیه مکان مناسب جهت سکونت اختصاص پیدا می‌کند. اگر بخواهید ‌منزلی خریداری کنید، به پرداخت هزینه بالایی (کمتر از ایران) نیاز دارید؛ اما با اجاره یک واحد مسکونی می‌توانید هزینه‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهید. اگر تنهایی به این کشور مهاجرت کرده و از خوابگاه‌های دانشجویی برای زندگی استفاده کنید، مخارج شما تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

برای اجاره منزل یک‌خوابه در مرکز شهر حدودا به 2000 لیر و خارج از شهر حدودا به 1000 لیر در ماه پول نیاز دارید. برای خانه سه‌خوابه این هزینه‌ها به ترتیب حداکثر تا 5000 لیر افزایش پیدا می‌کند. برای اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی 2 تا 4 نفره، لازم است حداکثر 20 لیر در ماه پرداخت کنید.

هزینه مربوط به خوراک در ترکیه

هزینه مواد غذایی سهم مهمی در هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه دارد. هزینه‌ خوراک در کشور ترکیه به نوع مواد غذایی مصرفی شما بستگی دارد. اگر بخواهید یک وعده غذایی را در رستوران‌های ارزان ترکیه میل کنید، باید بین 15 تا 50 لیر بپردازید. همچنین اگر بخواهید برای یک هفته خود مواد غذایی موردنیاز را تهیه کنید، حدودا بین 130 الی 300 لیر پول لازم دارید.

هزینه حمل‌ونقل در ترکیه

یکی دیگر از عواملی که نباید آن را نادیده بگیرید، هزینه مربوط به حمل‌ونقل است. در ترکیه انواع وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و مترو وجود دارد که می‌توانید یکی از آنها را برای جابه‌جا شدن بین مکان‌ها مختلف انتخاب کنید. به‌طور متوسط مخارج حمل‌ونقل شما در این کشور 27 یورو در ماه است که با توجه به انتخاب وسایل حمل‌ونقل مختلف، ممکن است این رقم تغییر کند.

به‌عنوان‌مثال کرایه تاکسی به ازای هر 5 کیلومتر 2.85 یورو و بلیت اتوبوس و مترو بین 0.20 تا 0.40 یورو است. البته اگر مسافرتی راحت‌تر می‌خواهید، امکان استفاده از برخی تاکسی‌های اینترنتی مانند اوبر برای شما وجود دارد.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه

خرج اصلی دانشجویان در ترکیه به پرداخت شهریه تحصیل در این کشور اختصاص پیدا می‌کند. این مخارج با توجه به نوع دانشگاه (دولتی و غیردولتی) متغیر است. از دیگر عواملی که میزان هزینه تحصیل شما را تعیین می‌کند، زبان آموزش است.

این امر مسلم است که اگر به زبان ترکی تسلط داشته باشید و با این زبان به شما آموزش داده شود، هزینه تحصیل کمتری خواهید داشت. آموزش به زبان ترکی 240 تا 750 دلار و آموزش به زبان انگلیسی بین 450 تا 1500 دلار تخمین زده‌شده است.

البته رشته تحصیلی شما نیز در تعیین این هزینه نقش مهمی دارد؛ به‌طورکلی حداقل هزینه برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه 240 دلار و حداکثر آن 1500 برآورده شده است. از طرفی اگر بخواهید در دانشگاه‌های خصوصی این کشور به تحصیل بپردازید، باید 5000 الی 20000 دلار در سال پرداخت کنید.

آخرین عاملی که میزان مخارج تحصیل را مشخص می‌کند، مقطع تحصیلی شما است. شهریه درخواستی برای تحصیل در مقطع کارشناسی 250 الی 1500 دلار و برای تحصیلات تکمیلی 300 الی 900 دلار در سال است.

مخارج مربوط به آموزش زبان ترکی

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و سایر رشته‌های مانند آن‌ که باید در آینده حتی با افراد بی‌سواد در ارتباط باشید، لازم است که به زبان ترکی تسلط داشته باشید. البته ارزان‌تر بودن آموزش به زبان ترکی نسبت به انگلیسی هم باعث ترغیب دانشجویان برای یادگیری این زبان شده است. درنهایت آخرین عاملی که باعث می‌شود دانشجویان بابت آموزش زبان ترکی پول خرج کنند این است که آموزش در برخی دانشگاه‌ها تنها به زبان ترکی انجام می‌شود.

آزمون‌های مختلفی وجود دارند که با کسب امتیاز قبولی در آنها، به شما مدرک تسلط به زبان ترکی اعطا می‌شود. تومر مهم‌ترین آزمون برای تعیین میزان تسلط شما به زبان ترکی است که برای شرکت در آن باید 100 یورو خرج کنید و این رقم معادل 1022.42 لیر است.

دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه

ازجمله عواملی که زندگی دانشجویی در ترکیه را راحت‌تر می‌کند، تحصیل رایگان در این کشور است. اگر شما موفق شوید بورسیه تحصیلی یکی از دانشگاه‌های ترکیه را کسب کنید، نیازی به پرداخت هزینه برای تحصیل در این کشور ندارید و درنتیجه مخارج شما تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های متفرقه زندگی دانشجویی در ترکیه

علاوه بر مخارج ذکرشده که برای زندگی و تحصیل در کشور ترکیه ضروری هستند، برخی مخارج متفرقه هم وجود دارند که عبارتند از:

  • قبض تلفن همراه
  • حضور در مکان‌های تفریحی مانند سینما
  • هزینه بیمه درمانی
  • دریافت کارت اقامت
سخن پایانی

در این مطالب سعی کردیم به بررسی زندگی دانشجویی در ترکیه بپردازیم. به‌طورکلی ترکیه از مهم‌ترین مقاصد دانشجویان برای ادامه تحصیل است؛ اما زندگی در ترکیه بدون خرج نیست. این هزینه‌ها در دو دسته اصلی مخارج زندگی و تحصیل تقسیم می‌شوند که با اطلاع از آنها می‌توانید برنامه‌ریزی صحیحی برای آینده خود داشته باشید.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها