لوگو آسان مهاجر
هزینه تحصیل زندگی در روسیه

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه

کشور روسیه به عنوان وسیع‌ترین کشور با بیشترین میزان سطح خشکی در جهان شناخته شده می‌باشد،  که همواره در تمام حوزه‌های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی از جایگاه ویژه‎ای نیز برخوردار است. موضوع حائز اهمیت در مورد کشور روسیه این است که چهارمین کشور پر جمعیت جهان محسوی شده و بالغ بر نیمی از مردم این کشور از دانش بالایی برخوردار بوده و تحصیل کرده‎ می‌باشند.

با توجه به سرعت رشد اقتصاد روسیه، بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی، پایه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری خود را در این کشور بنا کرده‌اند.

دولت روسیه فرصت‌های شغلی بسیاری را برای افراد خارجی‎ فراهم نموده است که این امر بر اثر تحولات اقتصادی مثبتی بوده که در این کشور صورت گرفته، و در نتیجه آن مهاجران زیادی از سرتاسر جهان جذب این کشور شده‌اند. اکثر افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند در شهرهای بزرگی همچون مسکو و سن پترزبورگ ساکن شده و شروع به فعالیت خواهند کرد.

متقاضیانی که تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند، قبل از اقدامی می‎بایست یک بررسی کامل در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در روسیه و همچنین امکان صرفه­‌جویی در هزینه­‌های زندگی را در این مقاله از آسان مهاجر انجام دهند.

هزینه تحصیل زندگی در روسیه

لازم به ذکر است که کشور روسیه از در زمینه اقتصادی بسیار قدرتمند بوده به طوری که کشورهایی نظیر سوئیس، هلند، قبرس و انگلستان در این کشور اقدام به سرمایه گذاری­‌های گسترده‎ای کرده‎اند.

هزینه‌های زندگی در نقاط مختلف روسیه

در خصوص هزینه‌های تحصیل و زندگی در روسیه باید گفت صرف نظر از هزینه مسکن در این کشور، دیگر هزینه‌ها از قبیل مواد غذایی، حمل‌ونقل عمومی و بنزین بسیار مناسب می‌باشد.

بالاترین آمار هزینه امرار معاش در این کشور، به شهر مسکو و پایین‌ترین و مناسب‎‎ترین میزان هزینه برای امرا معاش به ولگوگراد اختصاص خواهد داشت.

هزینه‌های زندگی در کشور روسیه مستقیما بستگی به عواملی مانند ارزش روبل و محل اقامت و سبک زندگی افراد در این کشور خواهد داشت.

در خصوص اجاره خانه در روسیه می‎توان گفت ویژگی اصلی اجاره خانه در این کشور این است که چیزی به اسم رهن وجود نداشته و افراد می‌بایست تنها مبلغی معادل یک ماه اجاره را به عنوان ضمانت در همان روز اول پرداخت نمایند.

هزینه اجاره خوابگاه در روسیه با توجه به دانشگاه محل تحصیل در نظر گرفته خواهد شد، اما در هر صورت بسیار پایین‌تر از اجاره آپارتمان شخصی نیز می‎باشد.

در حالت کلی تمام هزینه‌های زندگی کشور روسیه از قبیل هزینه اجاره خانه و خوراک و پوشاک، بسته به محل اجاره و همچنین شیوه زندگی هر فرد مشخص خواهد شد.

در خصوص میزان درآمد در روسیه باید گفت، این امر با توجه به سن، جنسیت، تحصیلات، تجربه و سابقه کاری و موقعیت مکانی که افراد در آن جا مشغول به فعالیت هستند، متفاوت می‎باشد.

اما به طور کلی حد اقل درآمد به طور تقریبی حدود 26200 روبل، حد اکثر درآمد حدود 463000 روبل و میانگین درآمد در حدود 104000 روبل نیز تخمین زده شده است.

شرایط و هزینه تحصیل در روسیه

کشور روسیه به عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین مقاصد برای متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. می‎توان گفت کیفیت بالای سیستم آموزشی و سطح پایین مخارج و هزینه‌های  تحصیل در روسیه، تنها یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به این کشور است.

هزینه تحصیل زندگی در روسیه

نظام آموزشی در کشور روسیه متشکل از سه مرحله نیز می‎باشد، تحصیل در مقطع ابتدایی که مدت زمان آن چهار سال خواهد بود، سپس آموزش مرحله مقدماتی عمومی که معمولا پنج سال زمان خواهد برد و تحصیل در مقطع متوسطه که بعد از حدودا دو تا سه سال به امام خواهد رسید.

دروسی که در مدارس این کشور آموزش داده می‎شوند عبارتند از علوم اجتماعی، زبان‎های خارجی، زبان روسی، ریاضی، جغرافیا و تاریخ، علوم طبیعی، کامپیوتر، موسیقی، هنر و…

کشور روسیه مدارس بین المللی معروفی را در خود جای داده است که مشهور‎ترین آن‎ها مدرسه بریتانیا، مدرسه بین المللی مسکو و مدرسه بین المللی فرانسه نیز می‎باشد.

 نکته قابل توجه در خصوص تحصیل در این کشور این است که روسیه از جمله کشور‎هایی است که در آن تحصیل در رشته‎هایی چون پزشکی و دندان پزشکی از هزینه‎های پایینی برخوردار بوده، که همین امر موجب شده است تا هر ساله دانشجویان بین المللی بسیاری جهت تحصیل در این رشته‎ها به این کشور مهاجرت کنند.

 پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در روسیه، در کنار سطح بالای کیفیت آموزش در رشته‎های پزشکی موجب رقابت زیادی میان دانشگاه‎های بین المللی در این کشور شده است. البته نکته مهمی که در مورد هزینه‎های تحصیلی در این کشور وجود دارد این است که هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‎های خصوصی به مراتب بالاتر بوده و گاهی تا 14.000 یورو در سال نیز خواهد رسید.

زمان تحصیل در رشته‎های پزشکی و دندان پزشکی به طور تقریبی مدت 6 تا 7 سال به طول خواهد انجامید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به روسیه

همانطور که قبلا ذکر شد روسیه به عنوان یکی از ارزان‌ترین مقاصد از لحاظ هزینه‌های تحصیلی در خارج از کشور محسوب می‎شود، که این خود یکی از اصلی‌ترین عواملی خواهد بود که سالانه بالغ بر ۳۰۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی تمایل به تحصیل در این کشور را دارند.

با توجه به اینکه اکثر برنامه‌های تحصیلی روسیه به زبان انگلیسی می‌باشد، متقاضیان بین المللی مشکلی از لحاظ زبانی نخواهند داشت. همچنین دوره‌های آموزش زبان روسی، با هزینه‌ای بسیار مقرون به صرفه در دانشگاه‌های این کشور برگزار خواهد شد.

از مهم‎ترین مزایای تحصیل در کشور روسیه می‎توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • سطح بالای تحصیلات با مدارک شناخته شده در سراسر جهان.
    • فرصتی برای سفر در کشوری وسیع که در دو قاره گسترش یافته است.
    • فرصتی جهت یادگیری و بهبود مهارت‌های روسی و کاوش در فرهنگ و سبک زندگی روسی
    • هزینه‌های زندگی مقرون به صرفه
    • سیستم بهداشت و درمان قابل قبول

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در روسیه

با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر جهت ادامه تحصیل در روسیه، هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه‌ها نیز متفاوت خواهد بود. اما به طور میانگین سالانه مبلغی در حدود بین 3.000 یورو تا 6.000 یورو نیز می‌باشد.

هزینه تحصیل کارشناسی سالانه به طور تقریبی در حدود 1.475 یورو تا 10.600 یورو خواهد بود.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد سالانه به طور تقریبی در حدود 1.770 یورو تا 5.540 یورو خواهد بود.

هزینه تحصیل دکترا سالانه به طور تقریبی در حدود 950 یورو تا 5.000 یورو خواهد بود.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها