لوگو آسان مهاجر

آشنایی با انواع بروسیه تحصیل آلمان 2022 و شرایط دریافت آن

بورسیه تحصیلی آلمان

یکی از مهم‎ترین دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، تامین مخارج تحصیل و همچنین زندگی نیز می‌باشد. به همین منظور اکثر معمولا افراد با توجه به شرایط خود به دنبال دریافت بورسیه‌های تحصیلی بوده تا بتوانند بخشی از هزینه‌های خود را تامین نمایند.

از همین رو می‎توان گفت کشور آلمان به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیل با هزینه‌های مقرون به صرفه می‎باشد، چرا که دانشجویان علاوه بر اینکه می‎توانند از تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور بهره ببرند، همچنین خواهند توانست با توجه به برخورداری از شرایط بورسیه تحصیلی آلمان 2022 هزینه‎‌های محل اقامت، امرار معاش و دیگر هزینه‌های زندگی دانشجویی خود را تامین نمایند.

یکی از اصلی‌ترین شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان این است که متقاضی باید در مقطع تحصیلی قبلی خود، معدل بالایی داشته و دارای تعدادی مقاله علمی و فعالیت‌های پژوهشی مرتبط، و همچنین سطح بالای زبان باشند. لازم به ذکر است که داشتن نامه پذیرش از استاد راهنما یا سوپروایزر برای متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا الزامی خواهد بود.

بورسیه تحصیلی آلمان

در ادامه به معرفی برخی از انواع بورسیه تحصیلی آلمان و شرایط آن خواهیم پرداخت.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده به دانشجویان بین‌ المللی از سوی دانشگاه‌های آلمان بسیار متعدد بوده و همچنین هر کدام از آن‎ها شرایط مخصوص به خود را دارا می‌باشند. همانطور که که قبلا ذکر شد بورسیه تحصیلی آلمان قسمتی از هزینه‌های تحصیلی و یا هزینه‌های زندگی دانشجویی را نیز شامل خواهد شد.

نکته بسیار مهم در این خصوص این است که متقاضیان می‎بایست پیش از اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه، در مورد انواع بورسیه تحصیلی آلمان یک تحقیق و بررسی جامع کرده و اطمینان حاصل کنند که کدام بورسیه تحصیلی با توجه به شرایط خود مناسب خواهد بود. چرا که برخی از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده تنها شامل برای رشت‎ه‌ایی خاص در نظر گرفته شده است.

بورسیه ملی آلمان

از دیگر بورسیه‌های تحصیلی آلمان، بورسیه ملی آلمان می‎باشد که برای دانشجویان برجسته تحصیلی از سر تا سر جهان در نظر گرفته شده و از آن‎ها پشتیبانی مالی خواهد کرد. این بورسیه تحصیلی بدون توجه به ملیت متقاضیان، درآمد شخصی یا درآمد خانواده، از دانشجویان در تمامی دانشگاه‌های شرکت ‌کننده در این کشور حمایت می‌کند.

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

بورسیه تحصیلی اراسموس، از سوی اتحادیه اروپا ارائه شده، که سالانه تعداد بسیاری از دانشجویان را جهت تحصیل در کشور آلمان و همچنین سایر کشورها پشتیبانی خواهد کرد. متقاضیان می‎بایست برای دریافت بورسیه اراسموس، در یک موسسه آموزش عالی ثبت ‌نام کرده، و هم دانشگاه محل تحصیل و هم دانشگاه آلمان می‎بایست منشور اراسموس برای آموزش عالی را به امضا برسانند.

لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه‌های اصلی اتحادیه اروپا در طرح اراسموس شرکت خواهند کرد.

بورسیه‌های تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان

از دیگر بورسیه‌های تحصیلی آلمان، بورسیه ماکس پلانک نیز می‌باشد. این بورسیه به جستجوی متقاضیان با انگیزه بالا، سابقه تحصیلی عالی و علاقه مند به تحصیل در رشته‌های تحصیلی از قبیل علوم زیستی، فیزیک، زیست ‌شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، ریاضیات کاربردی و مهندسی نیز می‎باشد. نکته مهم در خصوص این بورسیه این است که متقاضیان دریافت آن باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند.

بورسیه کنراد آلمان

این نوع بورسیه تحصیلی تنها مخصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد. یکی از مهم‎ترین شرایط دریافت بورسیه کنراد آلمان این است که متقاضی باید دارای یک رزومه عالی و قوی، سوابق تحقیقی و پژوهشی و همچنین انجام فعالیت‌های بشر دوستانه نیز باشد.

 • بورسیه تحصیلی کنراد دارای محدودیت سنی می‎باشد (زیر 30 سال)
 • متقاضیان باید مدرک مقطع کارشناسی را در کشور خود دریافت کرده باشند.
 • مدت زمان ارائه بورسیه کنراد به دانشجویان حدود 2 سال خواهد بود.

بورسیه  DAAD

بورسیه DAAD یا همان خدمات تبادل دانشگاهی آلمان، به عنوان گسترده‌ترین سازمان سرمایه‌ گذاری آلمان جهت همکاری‌های بین دانشگاهی و همچنین بزرگ‌ترین اعطا کننده بورسیه تحصیلی برای متقاضیان بین ‌المللی بوده که تمایل به تحصیل در آلمان را دارند. می‎توان گفت این بورسیه سالانه تعداد زیادی دانشجو را تامین مالی می‌کند. بورسیه‌های DAAD برای متقاضیانی در نظر گرفته شده است که مایل به دریافت مدرک تحصیلی در یک دوره تحصیل تمام ‌وقت نیز می‎باشند.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه هینریچ بول آلمان

بورسیه تحصیلی هینریچ بول آلمان تنها برای دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا، در تمام رشته‌های تحصیلی در نظر گرفته شده است. متقاضیان می‎توانند با استفاده از این بورسیه تا حدود زیادی مخارج تحصیل و زندگی خود را در کشور آلمان تامین کنند.

لازم به ذکر است که این بورسیه به دانشجویان مقطع دکترا، در رشته‌های تحصیلی گوناگون  ارائه خواهد شد.

علاوه بر بورسیه‌های تحصیلی که به آن اشاره شد، انواع دیگری از بورسیه‌های ارائه شده برای متقاضیان در آلمان وجود دارند که تنها مخصوص تعدادی رشته‌های خاص خواهند بود، از قبیل بورسیه تحصیلی گوته، بورسیه تحصیلات تکمیلی برمن، بورسیه‌های تحصیلی زنان ESMT، بنیاد الکساندر فون هومبولت، BaFöG  و بورسیه‌های تحصیلی KAAD .

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان 2022

متقاضیان می‎بایست برای دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی آلمان، مدارکی را به سازمان یا موسسه مربوط به بورسیه ارسال نمایند. مدارک مورد نیاز سازمان‌های بورسیه متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی مدارک اولیه‌ لازم جهت دریافت پذیرش بورسیه تحصیلی آلمان 2022 عبارتند از:

 • گذرنامه
 • فرم درخواست بورسیه تحصیلی و پذیرش آلمان
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) یا زبان آلمانی ( TestdafیاDSH ) با توجه به بورسیه درخواستی
 • مدارک فارغ ‌التحصیلی قبلی
 • ریز نمرات
 • گواهینامه‌های اضافی که سابقه تحصیلی (آموزش فوق‌برنامه، آموزش حرفه‌ای و …)
 • پیشنهاد تحقیق یا طرح مطالعه
 • انگیزه ‌نامه
 • کاورلتر
 • گواهینامه‌هایی که نشان ‌دهنده تجربه کار یا هرگونه فعالیت داوطلبانه
 • مقالات بین‌ المللی
 • تاییدیه‌ استاد راهنما در مقطع دکترا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

از مهم‎ترین ضوابط و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان 2022 این است که دانشجویان باید بتوانند از خود عملکردی شایسته​​ به ویژه در مقاطع کارشناسی ارائه دهند. همچنین از دیگر شرایط آن نیز می‎توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • داشتن برنامه‌ها باید همراه با مستندات مربوط به مدارک تحصیلی متقاضی باشد.
 • در برنامه‌های اجرای پروژه، متقاضیان نباید بودجه عمومی را قبلا برای همان پروژه دریافت کرده باشند.
 • بیانیه استاد ناظر، که شامل یک برنامه کاری که دلایل انتخاب دانشجو در موضوع خاص، وضعیت کار مقدماتی روی پروژه و اینکه خلاصه‌ای ازآن تحقیق را نشان بدهد.
وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها