لوگو آسان مهاجر
تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

آیا تحصیل پزشکی در روسیه امکان پذیر است؟ و آیا تحصیل پزشکی بدون کنکور در روسیه حقیقت دارد؟ ما در این مقاله به این 2 سوال پاسخ خواهیم داد و شما پس از اتمام خواندن این مطلب خواهید دانست که ثبت نام و تحصیل در رشته پزشکی روسیه نه تنها امکان پذیر است، بلکه حتی شرایط آن از تحصیل پزشکی در ایران نیز آسان تر است و این موضوع که می‌توانید بدون کنکور در دانشگاه های پزشکی روسیه تحصیل کنید نیز حقیقت دارد.

پزشکی به علت پردرآمد بودن و بازار کار بالا، همیشه از پرطرفدار ترین رشته ها برای تحصیلات دانشگاهی بوده‌؛ به همین علت و به دلیل تعداد بسیار بالای متقاضیان تحصیل در آن در دانشگاه های ایران، پذیرش در این رشته سخت تر و قبولی در دانشگاه های پزشکی رقابتی تر شده است. به دلیل شرایط موجود، تحصیل پزشکی در خارج از کشور به یکی از گزینه های علاقه‌مندان به این رشته تبدیل شده و بسیاری در پی یافتن مسیری برای تحصیل پزشکی در خارج از ایران هستند.

کشور پیشنهادی ما به شما، کشور روسیه است. تحصیل در روسیه به ویژه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به علت پذیرش آسان و سریع، هزینه های مناسب و کیفیت بالای دانشگاه های آن، گزینه ای عالی برای تحصیل این رشته پرطرفدار است.

در ادامه ما نحوه ثبت نام، شرایط تحصیل پزشکی در روسیه، مدارک لازم، هزینه ها و دیگر موارد مربوط به آن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. با موسسه مهاجرتی آسان مهاجر همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه تا حدودی به دانشگاه مدنظر شما بستگی دارد؛ اما در مجموع تنها مدرک تحصیلی مورد نیاز شما برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور، مدرک دیپلم است. البته مدرک دیپلم شما باید 12 ساله باشد، یعنی شما 12 سال تحصیلی را برای اخذ آن طی کرده باشید.

هیچ محدودیت سنی ای برای تحصیل پزشکی در روسیه وجود ندارد و شما نیاز به گذراندن آزمون ورودی هم نخواهید داشت. البته برخی از دانشگاه های پزشکی روسیه دارای آزمون ورودی هستند،اما به صورت کلی و برای اکثر دانشگاه های این کشور این موضوع صدق نمی‌کند.

تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه به زبان های روسی و انگلیسی امکان پذیر است و شما نیازی به ارائه مدرک زبان برای تحصیل به زبان انگلیسی نخواهید داشت. اگر قصد داشته باشید که به زبان روسی تحصیل کنید، این زبان طی یک دوره‌ی یک ساله به نام پادفک، به شما اموزش داده می‌شود.

پادفک یک دوره‌ی آموزش مقدماتی است که در آن به غیر از زبان روسی، پیش نیاز های رشته تخصصی مورد نظر دانشجویان به آن ها آموزش داده می‌شود که در رشته پزشکی شامل دروسی مانند زیست شناسی، شیمی و… است. پس از طی دوره‌ی 1 ساله پادفک آزمونی جهت ورود به دانشگاه از شما گرفته می‌شود که قبولی در آن اغلب برای دانشجویان دشوار نخواهد بود.

تحصیل در رشته پزشکی عمومی در روسیه 6 سال به طول می‌انجامد که با احتساب دوره پادفک مجموعا به 7 سال افزایش می‌یابد. البته افرادی که قصد ادامه تحصیل در یکی از تخصص های پزشکی را دارند، باید یک دوره کارآموزی 1 ساله و یک دوره رزیدنتی 2 ساله را نیز بگذرانند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش پزشکی روسیه

اولین اقدام برای تحصیل پزشکی در روسیه گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه های پزشکی این کشور است. پس از اینکه شما موفق به گرفتن پذیرش و دعوتنامه از دانشگاه مورد نظر خود شدید، باید با آن و مدارک دیگری از قبیل پاسپورت، 2 قطعه عکس و گواهی سلامت، برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت روسیه مراجعه کنید.

هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه تا حدودی به خود دانشگاه و شهری که در آن قصد زندگی دارید، بستگی دارد. در مجموع شهریه‌‌ی دانشگاه های پزشکی روسیه سالانه چیزی در حدود 3500 تا 7500 دلار خواهد بود و زندگی در شهر های مسکو و سن پترزبورگ که تعداد قابل توجهی از دانشگاه های این کشور در آن ها واقع شده، چیزی در حدود 400 تا 500 دلار در ماه هزینه خواهد داشت که البته در مقایسه با کشور های اروپای غربی و کانادا رقمی بسیار مناسب است.

البته در شهری مانند کازان که در بخش تاتارستان روسیه جای دارد و 2 دانشگاه معروف این کشور نیز در آن قرار گرفته اند، هزینه های زندگی، و حتی شهریه پزشکی آن پایین تر است.

دانشگاه های پزشکی روسیه

79 موسسه و دانشگاه مختلف برای تحصیل پزشکی در روسیه وجود دارد که تعداد زیادی از آن ها دارای اعتبار جهانی هستند و در کشور های مختلف دنیا از جمله ایران مورد تایید اند. در ادامه 4 دانشگاه پزشکی روسیه را به شما معرفی می‌کنیم.

دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه لومونسف یا همان دولتی مسکو از شناخته شده ترین و بهترین دانشگاه های روسیه است که از حدود 30 سال پیش دارای دانشکده پزشکی است. دانشگاه دولتی مسکو بهترین رتبه را در بین دانشگاه های روسیه در رتبه بندی جهانی دارد و دانشکده پزشکی آن نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

دانشگاه پزشکی پاولف سنت پترزبورگ

دانشگاه پاولف از پیشرفته ترین دانشگاه های پزشکی روسیه است که در سال 1897 تاسیس شد. این دانشگاه دولتی اولین دانشگاه در سطح اروپا بود که به بانوان مدرک پزشکی اعطا کرد و در حال حاضر نیز تعداد بسیاری از فارغ التحصیلان آن را بانوان تشکیل می‌دهند. دنشگاه پاولف روسیه که دارای دانشکده های پرستاری، دندانپزشکی و.. نیز می‌باشد، مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد.

دانشگاه سچینوا مسکو

این دانشگاه پزشکی مسکو نخستین و بزرگترین مجموعه پزشکی در سرتاسر روسیه است که در حدود 260 سال پیش یعنی در سال 1758 تاسیس شد. این دانشگاه که زمانی بخشی از دانشگاه دولتی مسکو بود در سال 1930 مستقل شد و تا به امروز بسیاری از چهره های معروف عرصه پزشکی روسیه از آن فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه پزشکی سچینوا دارای 9 دانشکده از جمله دانشکده داروسازی، پزشکی کودکان، دندانپزشکی و… است و مورد وزرات بهداشت ایران نیز می‌باشد.

تحصیل پزشکی در روسیه
دانشگاه پزشکی سچنف روسیه

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه کازان از بزرگترین دانشگاه های روسیه است که در حال حاضر بیش از 50 هزار دانشجو در آن مشغول تحصیل اند و چهره های معروفی مانند لنین، شخصیت پایه گذار انقلاب کمونیستی شوروی، در آن تحصیل کرده اند. این دانشگاه که در رتبه 759 جهانی قرار دارد دارای دانشکده پزشکی بزرگی است که از دانشجویان بین المللی بسیاری میزبانی می‌کند. این دانشگاه نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد.

از دیگر دانشگاه های پزشکی روسیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشند می‌توان به دانشگاه های سماشکو اودوکیمو، نووسیبیرسک و دانشگاه RUDN اشاره کرد.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه در میان 10 کشور اول دنیا از لحاظ تحصیل دانشجویان خارجی است و این موضوع بدون شک بی دلیل نیست. ارزان بودن خدمات تحصیلی و شهریه دانشگاه ها و همچنین کم هزینه بودن زندگی در روسیه به نسبت بسیاری از کشور های دنیا، از اصلی ترین این دلایل هستند. در سال های اخیر کشور روسیه توجه بسیاری به بهبود دادن شرایط زیستی دانشجویان بین المللی نیز داشته است و تلاش داشته تا محیطی سازگار برای دانشجویان اقصی نقاط دنیا در این کشور مهیا کند.

در اکثر کشور های دنیا پزشکی از پر هزینه ترین رشته هاست و به این علت بسیاری از علاقه‌مندان به این رشته نمی‌توانند در این زمینه تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. فقط با مقایسه شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه با بسیاری از کشور های دنیا به این موضوع پی خواهید برد که تحصیل پزشکی در روسیه دارای شرایط ویژه ای است. پذیرش گرفتن از دانشگاه های پزشکی این کشور نیز شرایطی بسیار مناسبی دارد و در پروسه‌ی گرفتن پذیرش پزشکی روسیه با بسیاری از موانعی که معمولا در این زمینه وجود دارد، روبه رو نخواهید شد.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها