لوگو آسان مهاجر
تحصیل داروسازی در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه فرصتی برای علاقه مندان به این رشته و یکی از گزینه های پیش روی متقاضیان تحصیل در روسیه است. داروسازی روسیه مانند دیگر رشته های حوزه‌ی پزشکی این کشور دارای شرایط بسیار مساعد تحصیلی است و این موضوع در سال های اخیر، روسیه را به مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. هزینه تحصیل داروسازی در روسیه یکی از دلایل اصلی مقبولیت آن میان دانشجویان خارجی است و مدرک داروسازی روسیه نیز از اعتبار بالایی در بین اغلب کشورهای دنیا، مخصوصا کشور های آسیایی، برخوردار است.

مقدمه‌ای از داروسازی روسیه

قبل از اینکه به ادامه بحثمان در رابطه با شرایط داروسازی در روسیه بپردازیم بهتر از کمی شما را با این رشته آشنا کنیم. داروسازی به نوعی پیوندی میان علوم شیمی و پزشکی است که در آن کشف، ساخت، تجویز صحیح و همچنین استفاده بجا و موثر از داروها مورد تحقیق قرار می‌گیرد. وجود داروساز های متخصص، از نیاز های اصلی تمامی جوامع مدرن امروزی است و در طی آمار ها و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته همواره لزوم حضور داروسازان برای بهبود سلامتی جوامع اثبات شده است. نقش داروسازان و رشته داروسازی به ویژه در پاندمی کرونا بیش از پیش مشخص شد و اهمیت این علم در کنترل بیماری کرونا در این دوره بر کسی پوشیده نیست.

در ایران چندین دانشکده برای تحصیل داروسازی تاسیس شده اند و سالانه در حدود 1500 تا 2 هزار دانشجوی جدید برای تحصیل این رشته وارد دانشگاه های ایران می‌شوند. با اینکه تعداد متقاضیان ورود به رشته داروسازی با رشته های پزشکی و دندانپزشکی قابل مقایسه نیست اما همچنان عده بسیاری برای ورود به دانشگاه های داروسازی در ایران رقابت می‌کنند و تعداد زیادی از آن ها موفقیتی در این امر کسب نمی‌کنند. به همین منظور علاقه مندان می‌توانند تحصیل داروسازی در خارج از ایران و در کشور هایی نظیر کانادا، آلمان و روسیه را در نظر بگیرند. روسیه کشوری است که شرایطی بسیار ایده‌آل در این خصوص دارد. تحصیل داروسازی در روسیه همانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی، مزایای گوناگونی برای دانشجویان خارجی دارد که در ادامه قصد داریم به طور مفصل آن ها را برای شما بازگو کنیم.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل داروسازی در روسیه

تحصیل در روسیه در اکثر رشته های تحصیلی، دارای شرایطی استثنایی برای دانشجویان خارجی است و برخلاف بسیاری از کشور ها که دانشجویان را ملزم به ارائه مدارک بسیاری برای گرفتن مهاجرت تحصیلی می‌کنند، روسیه کمترین محدودیت ها را در این زمینه اعمال می‌کند. داروسازی روسیه نیز از لحاظ مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش، شرایطی مشابه با دیگر رشته های پزشکی در این کشور دارد و دانشجویان می‌توانند تنها با ارائه مدرک دیپلم از دانشگاه های روسیه درخواست پذیرش تحصیلی کنند.

شما با هر سنی می‌توانید برای تحصیل داروسازی در روسیه اقدام کنید و نیاز به ارائه مدرک زبان نیز نخواهید داشت. پس از گرفتن پذیرش، با در دست داشتن دعوتنامه از یکی از دانشگاه های روسیه و با داشتن پاسپورت، گواهی سلامت، عکس پاسپورتی و کپی از مدارک شناسایی خود به سفارت روسیه مراجعه کنید تا پروسه تحویل ویزای تحصیلی خود برای مهاجرت به روسیه را تکمیل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در شرکت مهاجرتی آسان مهاجر در ارتباط باشید.

داروسازی روسیه

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه کمتر از رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و سالانه به صورت میانگین، چیزی در حدود 3 تا 7 هزار دلار خواهد بود؛ اما باز هم این هزینه ها وابسته به دانشگاه و محل تحصیل شماست. شهریه دانشگاه ها در سال های ابتدایی، کمی کمتر از سال های چهارم و پنجم تحصیل هستند و قائدتا در مقاطع بالاتر هم، هزینه تحصیل داروسازی در روسیه بیشتر خواهد بود. هزینه تحصیل به زبان روسی نیز در حدود 1500 دلار کمتر از تحصیل به زبان انگلیسی است.

پایتخت روسیه یعنی شهر مسکو، گران ترین شهر این کشور از لحاظ هزینه های زندگی است و سن پترزبورگ رتبه دوم را در این خصوص دارد. شهر های منطقه سیبری و کازان به مراتب ارزان تر از مسکو و سن پترزبورگ هستند و به همین خاطر بسیاری این شهر ها را به عنوان مقصد دانشجویی خود انتخاب می‌کنند. البته خوابگاه های دانشگاه های روسیه نقش بسزایی در کاهش هزینه های شما خواهند داشت؛ به طور مثال هزینه خوابگاه دانشگاه پیراگف مسکو در حدود ماهی 20 دلار است که رقمی بسیار مناسب به شمار می‌رود.

شرایط داروسازی روسیه

دوره‌ی اصلی تحصیل داروسازی در روسیه 5 ساله است و کمتر از تحصیل پزشکی عمومی به طول می‌انجامد. تحصیل در این رشته در مقطع بالاتر نیز ممکن است و دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند برای دکترای داروسازی در روسیه نیز اقدام کنند. دکترای داروسازی در روسیه که در حدود 3 سال زمان می‌برد بیشتر شامل دوره های پژوهشی است و دانشجویان می‌توانند به مطالعه و تحصیل در گرایش های تخصصی داروسازی در مقطع دکترا بپردازند.

دانشجویان خارجی در رشته ‌ی داروسازی، همانند دیگر حوزه های پزشکی روسیه امکان گذراندن دور‌ه‌ی آمادگی پادفک را خواهند داشت. در این دوره‌ی یک ساله، مبانی دروس پزشکی و همینطور زبان روسی، برای دانشجویانی که قصد تحصیل به این زبان را دارند، به صورت فشرده آموزش داده می‌شود.

دانشگاه های داروسازی روسیه

چندین دانشگاه روسیه دارای دانشکده داروسازی هستند و این رشته را با داشتن اساتیدی باتجربه، امکانات علمی و آزمایشگاه های بروز به دانشجویان روسی و بین المللی ارائه می‌کنند. 6 دانشگاهی که در این بخش معرفی می‌کنیم، از بهترین مراکز برای تحصیل داروسازی در روسیه هستند.

دانشگاه پیراگف

دانشگاه پیراگف دانشگاهی اختصاصی در حوزه پزشکی واقع در مسکو، پایتخت کشور روسیه است. دانشگاه پیراگف که امسال 115 سالگی خود را جشن گرفت، مجموعه ای است که بسیاری از دانشکده ها در حوزه‌ی پزشکی در دنیا، مانند دانشکده پزشکی اطفال و دانشکده زیست پزشکی، برای اولین بار در آن تاسیس شدند و دانشکده داروسازی آن هم قدمتی حدودا 30 ساله دارد. دانشگاه پیراگف یا پیراگوا از سال 1959 پذیرای دانشجویان بین المللی است و در حال حاضر 700 نفر از مجموع 8300 دانشجوی این دانشگاه خارجی هستند.

هزینه تحصیل داروسازی در این دانشگاه حدود 6 هزار دلار در سال است و دوره داروسازی در دانشگاه پیراگف به زبان روسی ارائه می‌شود. سال گذشته این دانشگاه به لیست دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران وارد شد که این مزیتی برای دانشجویانی است که پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به کشور را دارند.

دانشگاه Rudn

دانشگاه Rudn با نام اصلی و کامل دانشگاه دوستی ملل، یکی دیگر از دانشگاه های مسکو است که دانشجویان خارجی امکان تحصیل داروسازی در آن را دارند. این دانشگاه در سال 1960 تاسیس شد و دانشکده پزشکی از اولین دانشکده های ساخته شده در آن بود که یکسال بعد در سال 1961 افتتاح گردید و از همان سال رشته داروسازی یکی از دوره مورد تدریس در آن بوده است.

دانشگاه Rudn به تعداد زیاد دانشجویان بین المللی حاضر در آن شناخته می‌شود و طی آمار ارائه شده از سمت این دانشگاه، دانشجویانی از بیش از 160 کشور مختلف جهان در آن مشغول به تحصیل هستند. هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه Rudn که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیزمی‌باشد، برای دانشجویان خارجی در حدود 4600 تا 5 هزار دلار در سال است.

دانشگاه پزشکی ایرکوتسک

دانشگاه پزشکی ایرکوتسک دانشگاهی واقع در شهر ایرکوتسک در منطقه سیبری روسیه است. این دانشگاه در گذشته بخشی از دانشگاه بزرگ و قدیمی ایرکوتسک بود که پس از 12 سال از تاسیس دانشگاه و در سال 1930 از آن جدا شد. دانشگاه پزشکی ایرکوتسک سیبری در سال 1941 دارای دانشکده اختصاصی داروسازی شد و از زمان تا به حال تعداد بسیار زیادی متخصص داروسازی از آن فارغ التحصیل شده اند. تحصیل در این دانشگاه که با نام Ismu نیز شناخته می‌شود به زبان انگلیسی امکان پذیر است و شهریه آن هم سالانه 4 هزار دلار آمریکا است.

دانشگاه تحصیل داروسازی در روسیه
دانشگاه ایرکوتسک سیبری روسیه

دانشگاه سچینف

دانشگاه سچینف که برخی آن را سچینوا تلفظ می‌کنند، اولین دانشگاه پزشکی تاسیس شده در مسکو و همچنین روسیه است که نزدیک به 3 سده از تاسیس آن می‌گذرد. این دانشگاه نزدیک به 18 هزار دانشجو دارد که 20 درصد از آن ها دانشجویان غیر روسی هستند و همین امر باعث شده تا کیفیت تدریس به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی در آن بالا باشد. دانشگاه سچینوا از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل داروسازی در روسیه است و این رشته، تنها رشته مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در آن می‌باشد.

دانشگاه کازان

دانشگاه کازان از دانشگاه های شناخته شده‌ی روسیه است که طبق آمارهای رتبه بندی دانشگاه های جهان، همواره جزو 10 دانشگاه برتر روسیه جای می‌گیرد. دانشگاه کازان که در سال 1804 تاسیس شد، دانشگاه بسیار بزرگی است که در حال حاضر 50200 دانشجو در آن تحصیل می‌کنند و شخصیت های نام آشنایی مانند تولستوی و لنین در آن تحصیل کرده اند.

داروسازی از اصلی ترین رشته های تدریسی در این دانشگاه است و دانشگاه کازان سرمایه گذاری بسیاری برای بهبود کیفیت تدریس آن در سال های اخیر انجام داده است. هزینه تحصیل این رشته در دانشگاه کازان سالانه 4700 دلار است و همچنین داروسازی و تمامی رشته های حوزه پزشکی این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت هستند.

دانشگاه لومونوسف

دیگر دانشگاهی که امکان تحصیل داروسازی در روسیه در آن وجود دارد، دانشگاه لومونسف مسکو است. دانشگاه لومونسف بدون شک بهترین و معروف ترین دانشگاه روسیه است که در سال 1755 تاسیس شد و در حدود 40 دانشکده در آن وجود دارد که دانشکده داروسازی یکی از آن هاست.

دانشکده داروسازی دانشگاه لومونسف در سال 1936 ساخته شد و از آن سال تا به حال هر ساله دانشجویان بسیاری در این رشته از آن فارغ تحصیل می‌شوند که این رقم در سال های اخیر به حدود 300 دانشجو در سال رسیده است. امکان تحصیل در مقاطع بالاتر و تحصیل دکترای داروسازی در روسیه در دانشگاه لومونسف مسکو وجود دارد و مدرک داروسازی این دانشگاه نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

درآمد داروسازی در روسیه و دیگر مزایای آن

با اینکه درامد داروسازی در روسیه با تخصص هایی مانند دندانپزشکی قابل مقایسه نیست، اما همچنان جزو مشاغل با درآمد بالا در این کشور به شمار می‌رود. درآمد داروسازی در روسیه به مقدار زیادی به سطح تخصص، تجربه، شهر محل کار و حتی جنسیت شما وابسته است و طبیعتا تجربه، مهم ترین عامل در این میان است و رابطه مستقیمی با میزان درآمد شما خواهد داشت.

به طور میانگین درآمد داروسازی در روسیه معادل 127 هزار روبل در ماه است که تقریبا معادل 1750 دلار آمریکا می‌شود. این دستمزد در بالاترین حد به 2600 دلار و در پایین ترین حد ممکن به حدود هزار دلار در ماه خواهد رسید. البته طبق منابع آماری روسیه، درآمد داروسازان در این کشور در 5 سال آینده 47 درصد افزایش خواهد داشت. شهر های مسکو، سن پترزبورگ و یکاترینبورگ به ترتیب شهر هایی هستند که داروسازان بیشترین درآمد را در آن ها خواهد داشت.

تحصیل داروسازی در روسیه می‌تواند مسیری مناسب برای اخد اقامت و کار در این کشور باشد و با توجه به اعتبار مدرک داروسازی روسیه فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور امکان کار در نقاط مختلف دنیا را خواهند داشت. اگر مقاله را تا انتها خوانده باشید، متوجه شده اید که هزینه تحصیل داروسازی در روسیه رقمی بسیار مناسب نسبت به اکثر کشور های دنیاست و همچنین شرایط داروسازی روسیه تفاوت فاحشی با شرایط تحصیل آن در بسیاری از کشور های دنیا دارد.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها