لوگو آسان مهاجر
خوابگاه در ترکیه

آشنایی با بهترین خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه 2022

کشور ترکیه، از جمله کشورهایی است که مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان ایرانی است. سیستم آموزشی باکیفیت و هزینه‌های کمتر نسبت به کشورهای اروپایی باعث شده تا تحصیل در ترکیه، برای دانشجویان ایرانی مناسب باشد. یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج از کشور، بحث مسکن یا خوابگاه است.

کشور ترکیه گزینه‌های مناسبی برای اسکان دانشجویان بین‌المللی خود در نظر گرفته است. خوابگاه‌های دولتی، خوابگاه‌های وکیف (وقفی)، خوابگاه‌های خصوصی، مسکن جوانان و آپارتمان‌های اجاره‌ای، گزینه‌های اقامتی برای دانشجویان در ترکیه به حساب می‌آید. اگر قصد دارید برای تحصیل به ترکیه مهاجرت کنید، بهتر است ابتدا با شرایط خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه آشنا شوید.

خوابگاه های ترکیه

 انواع خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه

تنوع خوابگاه‌ دانشجویی ترکیه باعث شده تا همه افراد با شرایط مالی مختلف بتوانند برای مهاجرت تحصیلی به ویژه تحصیل پزشکی در ترکیه اقدام کنند. امکانات و خدمات هر کدام از این اقامتگاه‌ها متفاوت است و شما می‌توانید با توجه به نیازها و شرایط خود، اقامتگاه مناسب را انتخاب کنید.

خوابگاه‌های دولتی (KYK)

خوابگاه‌های دولتی یا KYK در ترکیه زیر نظر وزارت جوانان و ورزش اداره می‌شوند. ظرفیت هر اتاق عادی در خوابگاه‌های دولتی 4 تا 8 نفر است. در خوابگاه‌های دولتی، اتاق‌های نیمه خصوصی نیز وجود دارد که برای 2 تا 4 نفر در نظر گرفته شده‌اند. هزینه اتاق‌های نیمه خصوصی بیشتر از اتاق‌های عادی است.

این نوع اقامتگاه‌ها از نظر هزینه‌ بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند و هر ماه حدود 200 تا 350 لیر هزینه دارند. برای درخواست خوابگاه‌های دولتی، ابتدا باید درخواست خود را در سایت KYK ثبت کنید. در صورت پذیرش درخواست، تاریخ شروع و اتمام کار خوابگاه در هر ترم، شرایط و هزینه در سال تحصیلی به شما اعلام می‌شود. ویژگی خوب خوابگاه‌های دولتی، داشتن امکانات زیاد از جمله یخچال، تخت، کمد، میز، صندلی، تخت خواب، بالش، پتو و… است. اتاق تلویزیون، کافی‌نت، سالن‌های ورزشی و… نیز در خوابگاه‌های دولتی برای استفاده دانشجویان در نظر گرفته شده است.

مزایای خوابگاه‌های دولتی به شرح زیر هستند:

 • امنیت بالا
 • ارائه منظم خدمات نظافتی
 • امکانات رفاهی کامل
 • تامین وعده‌های غذایی
 • هزینه پایین
 • اینترنت رایگان و پرسرعت
 • ارائه خدمات پشتیبانی و اجتماعی
 • امکان میزبانی از مهمانان به مدت 10 روز

خوابگاه‌های دولتی در دوره‌های تابستانی نیز به دانشجویان خدمت‌رسانی می‌کند. البته شرط اقامت در تابستان، ثبت نام در دوره‌های تابستانه است.

خوابگاه‌های وکیف

خوابگاه‌های وکیف یا وقفی توسط خیریه‌ها ساخته شده‌اند. اوقاف مذهبی ترکیه که یک سازمان خیریه مذهبی در ترکیه است، این خوابگاه‌ها را اداره می‌کنند. پذیرش این خوابگاه‌ها از طریق مصاحبه انجام می‌شود. این نوع اقامتگاه‌ها قوانین سختگیرانه‌تری نسبت به خوابگاه‌های دولتی دارند. هزینه ماهیانه خوابگاه‌های وکیف بسیار ناچیز است و گاهی شامل تخفیف‌های قابل توجه هم می‌‌شود. در بعضی موارد امکان معافیت از پرداخت هزینه نیز وجود دارد. این نوع خوابگاه‎ها، ارزان‌ترین خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه هستند.

مزایای خوابگاه‌های وکیف شامل موارد زیر می‌شود:

 • امنیت بسیار بالا
 • امکانات مدرن
 • امکان اقامت بدون محدودیت برای همه دانشجویان ترکیه‌ای و خارجی
 • تامین وعده‌های غذایی
 • هزینه اندک

خوابگاه در ترکیه

خوابگاه‌های خصوصی

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه، توسط شرکت‌های خصوصی اداره می‌شوند. خوابگاه‌های خصوصی ظرفیت کمتری دارند و خدمات بسیار متنوعی به دانشجویان ارائه می‌دهند. در همه استان‌های ترکیه می‌توانید به راحتی خوابگاه‌های خصوصی را پیدا کنید. پذیرش این نوع خوابگاه‌ها شرایط خاصی ندارد و فقط لازم است به کمک اسناد رسمی، تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ترکیه را اثبات کنید. از نظر شرایط اقامتی و امکانات خوابگاه‌های خصوصی بهترین گزینه هستند. اما در مقابل هزینه‌ ماهانه زندگی در خوابگاه‌های خصوصی بیشتر از خوابگاه‌های دولتی است. هزینه یک خوابگاه خصوصی معمولی در ماه، حدود 500 تا 600 لیر است. اتاق‌های خوابگاه‌های خصوصی برای 1 تا 4 دانشجو در نظر گرفته شده است. خوابگاه‌های خصوصی بیشترین امکانات را در بین خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه دارند. بعضی از خوابگاه‌های خصوصی, علاوه بر اجاره ماهانه، مبلغی به عنوان ودیعه دریافت می‌کنند که پس از اتمام دوره اقامت دانشجو، عودت داده می‌شود.

مزایای خوابگاه‌های خصوصی به صورت زیر است:

 • فضای خصوصی‌تر
 • ارائه خدمات نظافتی بسیار خوب
 • تامین وعده‌های غذایی (صبحانه رایگان و ناهار و شام شامل پرداخت هزینه اضافی است.)
 • ارائه اینترنت پرسرعت
 • فضاهای مناسب برای مطالعه و استراحت

مسکن جوانان

یکی از انواع اقامتگاه‌های کشور ترکیه که مناسب دانشجویان است، مسکن جوانان است. منظور از مسکن جوان آپارتمان‌هایی با قیمت مناسب برای جوانان است. دانشجویان ترکیه‌ای و خارجی می‌توانند از مسکن جوانان استفاده کنند. مسکن جوانان در ترکیه بسیار محبوب است و دانشجویان زیادی که مشغول کار و تحصیل هستند در این اقامتگاه‌ها زندگی می‌کنند.

مسکن جوانان گزینه مناسبی برای زندگی مستقل است. معمولا دانشجویان برای کاهش هزینه‌های زندگی در مسکن جوانان با دوستان خود هم‌خانه می‌شوند. در مسکن جوانان، علاوه بر اجاره، صورتحساب‌های آب، گاز و… و هزینه‌های تهیه غذا نیز بر عهده خود دانشجویان است. هزینه اجاره آپارتمان‌های مسکن جوانان بسته به محل زندگی متفاوت است.

مزایای مسکن جوانان به شرح زیر است:

 • هزینه کمتر نسبت به سایر آپارتمان‌ها
 • مناسب برای دانشجویان شاغل
 • شرایط مناسب برای زندگی مستقل

خانه‌های اجاره‌ای

اگر دغدغه مالی ندارید، می‌توانید در خانه‌های اجاره‌ای ترکیه، زندگی عالی و کاملا مستقل را تجربه کنید. در همه جای ترکیه خانه‌های متنوعی برای اجاره وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود یک گزینه مناسب پیدا کنید. اجاره کردن خانه در نزدیکی دانشگاه محل تحصیل، رفت و آمد راحت‌تر و هزینه کمتر برای جابه‌جایی درون شهری را به دنبال دارد. هزینه اجاره خانه در شهرهای مختلف متفاوت است. به طور تقریبی می‌توان گفت اجاره یک خانه 90 متری، حدود 600 تا 3000 لیر است.

از جمله مزایای خانه‌های اجاره‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استقلال کامل در زندگی
 • امکانات کامل با توجه به نیاز دانشجو
 • آسایش و راحتی بیشتر نسبت به سایر اقامتگاه‌ها
نتیجه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه گزینه مناسبی برای دانشجویان ایرانی است. ترکیه برای اسکان دانشجویان خود گزینه‌های متنوعی در نظر گرفته است. خوابگاه‌های دولتی، وکیف، خصوصی و خانه‌های اجاره‌ای، گزینه‌های کاملا مناسبی برای اسکان دانشجویان هستند. دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایط مالی و نیازهای خود، یکی از انواع خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه را انتخاب کنند. در سراسر ترکیه می‌توانید خوابگاه مورد نیاز خود را پیدا کنید. خوشبختانه با توجه به تنوع اقامتگاه‌های دانشجویی در ترکیه، دغدغه اسکان در زمان تحصیل در این کشور از بین رفته است.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها