لوگو آسان مهاجر
معرفی دانشگاه‌های ترکیه

آشنایی با دانشگاه‌های ترکیه و رنکینگ هرکدام

سالیانه افرادی بسیاری برای ادامه تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند. به‌طورکلی در کشور ترکیه حدود 200 دانشگاه وجود دارد که بیشتر آنها به‌وسیله دولت اداره می‌شوند. تا به امروز حدود 48 هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور تحصیل کرده‌اند. اکثر مردم کشور زیبای ترکیه را به‌عنوان کشوری توریستی می‌شناسند، درصورتی‌که دانشگاه‌های موجود در ترکیه امکانات عالی برای تحصیل دارند.

از امکانات آن می‌توان تحصیل به دو زبان انگلیسی و استانبولی، عضویت در برنامه اروپایی بولونیا و امکانات دیگر را نام برد که باعث شده دانشگاه‌های این کشور به محلی مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل شوند. اما تحصیل در ترکیه چگونه است؟ آیا با دانشگاه‌های ترکیه آشنایی دارید؟ برای گرفتن پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه‌های ترکیه

9 مورد از بهترین دانشگاه‌های ترکیه را بهتر بشناسید

حدود 200 دانشگاه در کشور زیبای ترکیه وجود دارد که جزو رتبه‌های برتر موسسه‌های آموزشی دنیا به شمار می‌آیند. در ادامه سعی داریم به معرفی دانشگاه‌های برتر و منتخب ترکیه در سال 2021 و 2022 بپردازیم.

دانشگاه سابانجی

این دانشگاه برنامه‌های کاربردی بسیاری برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان در نظر دارد. این دانشگاه خصوصی را یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه می‌دانند. حدود 240 دانشجو هرساله در این دانشگاه در رشته‌های علوم انسانی و هنر، علوم کامپیوتر، اقتصاد، علوم فیزیک، علوم اجتماعی و مهندسی و تکنولوژی تحصیل می‌کنند و از آنجا فارغ‌التحصیل می‌شوند.

دانشگاه کوچ

این دانشگاه در سال 1993 در شهر استانبول ترکیه افتتاح شد و به‌سرعت به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های موجود در جهان شهرت گرفت. این دانشگاه غیرانتفاعی در سال 2018 به‌عنوان بهترین دانشگاه شناسایی شد. هرساله حدود 5 درصد از ظرفیت دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشجویان در این دانشگاه در رشته‌های هنر و علوم انسانی، علوم فیزیک، اقتصاد، مدیریت، پزشکی، علوم پزشکی و علوم اجتماعی مشغول به تحصیل هستند. به‌طورکلی اگر قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارید، می‌توانید در این دانشگاه ثبت‌نام کرده و ادامه تحصیل دهید.

دانشگاه بیلکنت

این دانشگاه خصوصی در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه واقع‌ شده که یکی از بهترین دانشگاه‌های موجود در ترکیه است. در این دانشگاه دانشجویان در رشته‌های اقتصاد، مهندسی و تکنولوژی، تجارت، علوم اجتماعی و علوم کامپیوتر مشغول به تحصیل هستند. برخلاف سایر دانشگاه‌های موجود در کشور ترکیه، در این دانشگاه اکثر دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. سالیانه در حدود 12500 دانشجو در آنجا مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه یکی از نخستین دانشگاه‌های آمریکایی به حساب می‌آید که در خارج از ایالات‌متحده قرار دارد و در بخش اروپایی شهر زیبای استانبول واقع ‌شده است. این دانشگاه در سال 1971 تاسیس شد و اداره آن را به کشور ترکیه سپرده‌اند. دانشگاه بغازیچی دارای 6 موسسه تحصیلی و 6 دانشگاه است که رشته‌هایی مانند علوم فیزیک، علوم انسانی، هنر و انسان‌شناسی در آن ارائه می‌شوند.

دانشگاه آتیلیم

یکی دیگر از قدیمی‌ترین و برترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه آتیلیم است که به علت برخورداری از سیستم آموزشی عالی و باکیفیت، جوایز بین‌المللی بسیاری دریافت کرده است. همچنین این موسسه، در رنکینگ رتبه 500 را دریافت کرده و برای راحتی بیشتر دانشجویان بین‌المللی اکثر دروس آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در این دانشگاه رشته‌های حقوق، طراحی و معماری، مدیریت، علوم، هنر و مهندسی ارائه می‌شود.

دانشگاه فنی استانبول

این موسسه فنی و آموزشی در شهر استانبول واقع‌ شده و تمرکز اصلی خود را روی توسعه علمی و تحقیقات خود قرار داده است. دانشگاه فنی استانبول سومین دانشگاه فنی قدیمی دنیاست که در زمینه مهندسی و معماری پیشرو است. پذیرش در این دانشگاه رقابتی سخت بوده و باید مدرک زبان تومر داشته باشید و در آزمون YOS پذیرفته شوید.

اکنون در این دانشگاه حدود 99 رشته در مقطع کارشناسی و 192 رشته در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می‌شود. همچنین این موسسه دارای 12 مرکز تحقیقاتی، 14 دپارتمان آموزشی و 5 پردیس در نقطه‌های مختلف شهر استانبول است.

دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه حاجت تپه

این موسسه در سال 1967 میلادی تاسیس شده و یک موسسه آموزش عالی دولتی در شهر زیبای آنکارا به شمار می‌آید. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌ها در زمینه پزشکی است که بیش از 200 رشته کارشناسی ارشد و 150 رشته کارشناسی را برای دانشجویان بین‌المللی و بومی ارائه می‌دهد. در این دانشگاه رشته‌هایی مانند علوم طبیعی، هنر، علوم انسانی، فناوری، مهندسی، اقتصاد، پزشکی، تجارت، حقوق، علوم اجتماعی و علوم فیزیک ارائه می‌شود.

دانشگاه فنی خاورمیانه

این موسسه عالی در سال 1956 تاسیس شده و در زمینه علوم اجتماعی و طبیعی بسیار شهرت کسب کرده است. این دانشگاه در پایتخت ترکیه یعنی شهر آنکارا واقع ‌شده و به مقوله‌های تحقیقاتی مهندسی و آموزشی بسیار توجه می‌کند.

لازم به ذکر است که در این دانشگاه 40 رشته در مقطع کارشناسی، 97 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 62 رشته در مقطع دکترا ارائه می‌شود که در 5 دپارتمان آموزشی مجزا صورت می‌گیرد. همچنین دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش در این دانشگاه باید تلاش زیادی کنند. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در این دانشگاه پایین بوده و علاوه بر ارائه مدارک معتبر، در این دانشگاه دروس با کیفیت بالا ارائه می‌شوند.

دانشگاه اقتصاد و فناوری

این موسسه خصوصی در سال 2003 در کشور ترکیه افتتاح‌ شد و دانشجویان در زمینه‌های تجاری و فنی در حال آموزش هستند. در این دانشگاه رشته‌های اقتصاد، هنر، علوم کامپیوتری، هنر، علوم انسانی، علوم مهندسی، امور فنی و تجارت ارائه می‌شود. دانشگاه توب شهرت فراوانی در زمینه هوش مصنوعی دارد. تیم مهندسی هوش مصنوعی در دوره‌های ساختار داده، الگوریتم، برنامه‌نویسی کامپیوتری، ریاضی پایه و سیستم پایگاه داده گذرانده می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به معرفی بهترین دانشگاه‌های ترکیه بپردازیم. همانگونه که ذکر شد اکثر مردم این کشور زیبا را مکانی توریستی می‌دانند؛ اما موسسات آموزشی و دانشگاه‌های ترکیه هرساله موردتوجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد.

از دانشگاه‌های برتر این کشور می‌توان دانشگاه کوچ، سابانجی، دانشگاه اقتصاد و فناوری، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه بیلکنت و… را نام برد. توجه داشته باشید که این دانشگاه‌ها جزو برترین دانشگاه‌های موجود در دنیا هستند که برای پذیرفته شدن در آنها باید سخت تلاش کنید.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها