لوگو آسان مهاجر
بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا2022 ( پارت دوم)

کشور کانادا به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقصدهای تحصیلی در جهان برای دانشجویان بین ‌المللی محسوب می‎شود، که این امر به دلیل برخورداری از مزیای بسیاری از جمله سیستم آموزشی بسیار قوی و معتبر در جهان و همچنین برخورداری از رتبه تک رقمی در این زمینه، سطح کیفیت بسیار بالای زندگی در کانادا به خصوص برای مهاجران، امکان دستیابی آسان به اقامت دائم و ورود به دنیای کار بعد از تحصیل و….  نیز می‎باشد.

البته متقاضیان باید در نظر داشته باشند که تحصیل در این کشور رایگان نخواهد بود و اگر چه هزینه‌های تحصیل در کانادا بسبت به سایر رقبای خود، از لحاظ قدرت سیستم آموزشی همچون کشورهای آمریکا، انگلیس، استرالیا و… معقولانه‌تر می‎باشد، اما این هزینه‌ها به خصوص برای متقاضیان ایرانی ممکن است کمی بالا نیز باشد.

بورسیه تحصیلی کانادا

اما در این خصوص باید گفت که خوشبختانه گزینه‌های گوناگون و متنوعی از انواع بورسیه تحصیلی کانادا برای متقاضیان بین المللی وجود دارد، که دانشجویان می‌توانند قسمتی و یا حتی تمام هزینه‌های تحصیل در کانادا را به وسیله آن پوشش دهند.

لازم به ذکر است که بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دولت کانادا محدود و بسیار رقابتی بوده و البته اکثر آن‌ها معمولا در سطح کارشناسی ارشد در دسترس متقاضیان نیز قرار خواهد گرفت، بنابراین متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا از طریق بورسیه تحصیلی دارند، بهتر است پیش از هر اقدامی مطمئن شوند که شرایط بورسیه شدن از سوی دانشگاه و سازمان خاصی را دارند یا خیر.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

در کشور کانادا از سوی سازمان‌های دولتی، خصوصی و همچنین موسسات آموزش عالی کانادا، به متقاضیانی که قصد دارند در این کشور به ادامه تحصیل و تحقیق و پژوهش بپردازند، انواع کمک هزینه‌های تحصیلی اعطا خواهد شد.

در واقع بورسیه تحصیلی کانادا به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‎ها شامل موارد دیگر خواهند شد، که عبارتند از:

 1. بورسیه‌های دولتی
 2. بورسیه‌های غیر دولتی
 3. بورسیه‌های ارائه شده توسط خود دانشگاه

در ادامه به شرح کلی تمامی بورسیه‌های تحصیلی در کشور کانادا خواهیم پرداخت.

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا

بورسیه فلوشیپ فوق دکترا

  این بورسیه مخصوص دانشجویان بین المللی ممتاز در مقطع دکترا نیز می‎باشد.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد

 این بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان کانادایی مقطع کارشناسی ارشد و گاها دکترا خواهد بود، که     شرط دریافت آن دریافت شهروندی کانادا نیز می‎باشد.

بورسیه جوایز تحقیقاتی

این نوع بورسیه تحصیلی کانادا، مخصوص مقاطع تحقیقاتی کارشناسی ارشد و دکترا بوده و متعلق به دانشجویان بین المللی کشورهای جنوب شرق آسیا نیز می‎باشد که در یکی از دانشگاه‎های کشور کانادا مشغول به تحقیق می‎باشند. البته لازم به ذکر است که شامل متقاضیان ایرانی نخواهد بود.

بورسیه تحصیلات تکمیلی Vanier

 این بورسیه برای دانشجویان در مقطع دکترا در نظر گرفته شده، که از شرایط مهم دریافت آن نیز برخورداری متقاضیان از رزومه قوی تحصیلی، و دارا بودن نمرات بالا در رشته‌هایی چون مهندسی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و سلامت در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌باشد.

مدرک لازم برای مهاجرت به کانادا

بورسیه تحصیلات تکمیلی  NSERC

این نوع بورسیه که توسط سازمان NSERC  به متقاضیان اعطا شده است، متعلق به دانشجویان ممتاز در رشته‎های علوم طبیعی  مهندسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا خواهد بود.

بورسیه تحصیلات تکمیلی  Ontario

این نوع کمک هزینه تحصیلی از سوی استان انتاریو، به دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه خواهد شد. از شرایط اصلی دریافت این بورسیه، برخورداری دانشجویان از یک رزومه قوی تحصیلی، کسب حداقل معدل 16 در آخرین مقطع تحصیلی، و تحصیل در یکی از دانشگاه‎های این استان نیز می‎باشد.

بورسیه‌های تحصیلی غیردولتی کانادا

بورسیه تحصیلی Anne Vallee

 این بورسیه تحصیلی، تنها متعلق به دانشجویان بین المللی دانشگاه‎های معتبر بریتیش کلمبیا و کبک، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تحقیقات جانوری نیز می‎باشد.

اسکالرشیپ و فلوشیپ  Trudeau

این بورسیه تحصیلی کانادا متعلق به دانشجویان بین المللی می‎باشد که در رشته‎های تحصیلی علوم انسانی یا علوم اجتماعی، و در مقطع دکترا نیز می‎باشد.

این نوع بورسیه بسیار محدود بوده و از شرایط مهم دریافت آن انجام تحقیقات و پژوهش در یکی از زمینه‌های حقوق بشر، مسئولیت‌پذیری شهروندی، کانادا در جهان، مردم و محیط‌زیست طبیعی نیز می‌باشد.     

بورسیههای ارائه شده توسط خود دانشگاه

بورسیه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌های کانادا نیز می‌توانند شامل بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های غیردولتی، به علاوه هزینه‌های مازاد برای موارد مختلف، به طور کل به شکل ترکیبی از فرمت کلی بورسیه‌های مشهور دولتی و غیر دولتی نیز باشند.

در ادامه به برخی از آن‎ها نیز اشاره خواهیم نمود.

 • فاند دانشگاه واترلو
 • اسکالرشیپ دانشگاه مینیوتا
 • اسکالرشیپ بین المللی آلبرتا
 • اسکالرشیپ بین المللی دانشگاه کلگری
 • اسکالرشیپ بین المللی دانشگاه کوئست
 • اسکالرشیپ  York university Automatic Entrance Scholarship
 • فاند  SFU Financial Aids and Awards
 • اسکالرشیپ Lester B. Peterson Scholarship

مدارک مورد نیاز جهت بورسیه تحصیلی کانادا

 • تکمیل فرم درخواست برای بورسیه تحصیلی کانادا
 • یک نسخه کپی از تمامی صفحات پاسپورت که حداقل برای مدت شش ماه اعتبار دارد به همراه سایر مدارک شناسایی
 • ارائه مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا
 • ارائه گواهی پزشکی معتبر
 • ارائه توصیه نامه تحصیلی به تعدادی که درخواست شده
 • داشتن نمره بالا در آزمون هایی از قبیل SAT ، ACT ، GRE و یا  GPA
 • ارائه نمونه کار و یا portfolio که مربوط به کارهای هنری و یا پروژه‎های تکمیل شده 
 • ارائه انگیزه نامه، که می‎بایست در یک متن حدودا ۴۰۰ تا ۶۰۰ کلمه‎ای دلیل درخواست متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا توضیح داده شده باشد.
 • رزومه، سوابق و مدارک تحصیلی، از قبیل تجارب علمی، تحصیلی، دستاوردها و مهارت های اجتماعی، علایق و سرگرمی، فعالیت های داوطلبانه و یا هر رویداد کوتاه دیگری که با سوابق تحصیلی متقاضی مرتبط باشد.
 • آماده سازی و ارائه مقالات بین المللی و یا پروپوزال‎های تحقیقاتی، خصوصا برای مقطع دکترا که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‎باشد..
 • مدارک مالی و یا پرینت حساب والدین شخص متقاضی به عنوان پشتیبان مالی همراه با اطلاعات مالیاتی
تحصیل در کانادا

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

مرحله اول انتخاب دانشگاه مقصد و استاد مورد نظر نیز می‎باشد. مراحل بعدی به ترتیب اولویت عبارتند از:

ارسال رزومه قوی، که از مهم‎ترین مدارکی محسوب می‎شود که نشان دهنده توانایی، تجربه و مهارت‎های متقاضی نیز می‎باشد.

سپس نوبت به تکمیل نمودن فرم آماده سازی تقاضانامه و اپلای و ارسال آن نیز می‎باشد.

پس از آن پرداخت هزینه اپلای، برای دانشگاه مورد نظر، و در مرحله آخر نیز گرفتن وقت سفارت و دریافت ویزا نیز می‎باشد.

معایب مهاجرت به کانادا

معایب مهاجرت به کانادا

مقدمه چرا کانادا سردترین کشور است؟ به چه علت برخی از کالاها در کانادا محدود است؟ آیا معایب مهاجرت به کانادا بیشتر از مزایای آن

مهاجرت کادر درمان به آلمان

مهاجرت کادر درمان به آلمان

مهاجرت کادر درمان به آلمان آلمان، کشوری مهاجر پذیر است و هر سال برای اخذ ویزای شینگن متقاضیان زیادی برای مهاجرت به این کشور، داوطلب

مزایای مهاجرت به کانادا

مزایای مهاجرت به کانادا

آیا شما برای مهاجرت، کشور کانادا را انتخاب کرده اید و به مهاجرت به کانادا فکر می کنید؟ اگر چنین است، پس شما به جای

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

*

code

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها