تحصیل در کانادا 2022 | شرایط و مدارک لازم

همانطور که می‎دانید سالانه متقاضیان بسیاری از سر تا سر دنیا جهت تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اقدام به مهاجرت می‌نمایند. کشور کانادا در زمینه آموزش سرمایه گذاری زیادی انجام داده که این خود می‎تواند به عنوان بهترین گزینه برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند محسوب شود. مدارک دانشگاهی کانادا در همه جای جهان قابل قبول و دارای اعتبار نیز می‌‎باشد.

CANADA

شرایط تحصیل در کانادا

نکته قابل توجه در خصوص شرایط تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور نیازمند دریافت ویزای تحصیل خواهند بود، این ویزا توسط اداره مهاجرت کانادا به عنوان یک سند به دانشجویان بین المللی ارائه خواهد شد.

 همچنین این امکان برای دانشجویانی که تمایل دارند برای بیشتر از یک سال در این کشور تحصیل کنند وجود خواهد داشت که بتوانند در پایان هر سال، اقدام به تمدید مجوز تحصیلی خود کنند.

مهاجرت به کانادا دارای مزایایی است که مهم‎ترین آن‎ها عبارتند از امکان اخذ مجوز کار برای همسر دانشجو و همچنین تحصیل به صورت رایگان برای فرزندان.

 ضمن این موضوع، لازم است بدانید که کانادا کشوری است با امنیتی بسیار بالا، که از دانشجویان و مهاجرانی که در پی زندگی بهتر و پیشرفت هستند، استقبال گرمی خواهد نمود. 

 همچنین با اشاره به این امر که کانادا یک کشور مهاجر پذیر محسوب می‎شود، بنابراین شانس دریافت اقامت دائم برای فارغ‌التحصیلان در آن بالاتر بوده، که همین مزیت این کشور را به مقصدی مناسب برای تحصیل تبدیل کرده است.

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر شماره تماس خود را بگذارید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

همانطور که‌ قبلا ذکر شد، تحصیل در کشور کانادا از مزایای بسیاری برخوردار است، که عبارتند از:

مراحل دریافت پذیرش و تحصیل در کانادا

در کانادا هم دانشگاه‌های خصوصی و هم دانشگاه‌های دولتی، امکان جذب دانشجویان را نیز خواهند داشت. هر دانشگاهی در این کشور نسبت به رنکینگ و رقابت، از شرایطی متفاوت برای پذیرش متقاضیان تحصیلی برخوردار است.

در مقطع لیسانس در این کشور پیش نیاز پذیرش تحصیلی معدل ۱۲ به بالای دیپلم دبیرستان می‎باشد. در مقطع فوق لیسانس معدل ۱۳ به بالا، به علاوه نمره آیلتس ۶.۵ برای رشته‌های علوم، نمره زبان ۶ برای رشته‌های مهندسی و نمره زبان ۵.۵ برای رشته‌های مدیریت نیز می‌باشد.

در مقطع فوق لیسانس پیش نیاز پذیرش تحصیلی، معدل ۱۳ به بالا و نمره آیلتس ۶.۵ برای رشته‌های علوم، نمره زبان ۶ برای رشته‎های مهندسی و نمره زبان ۵.۵ برای رشته‎های مدیریت نیز در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین در مقطع دکترا پیش نیاز پذیرش تحصیلی معدل ۱۴ به بالا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، آیلتس ۶.۵ به بالا و شرایط آکادمیک قوی خواهد بود.

در خصوص مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‎های این کشور و شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا، به طور کلی می‌‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

برگزیدن موسسه، کالج یا دانشگاه مورد نظر از میان لیست دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کانادا.

دریافت پذیرش از موسسه یا دانشگاه منتخب.

درخواست مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا.

ورود به بازار کار کانادا و درخواست اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی

معرفی برترین دانشگاه‌های کانادا

کانادا به طور تقریبا در حدود 97 دانشگاه را در خود جای داده است که تعداد زیادی از آن‌ها شناخته شده هستند و از اعتبار علمی بالایی نیز برخوردار می‎باشند.

پنج مورد از برترین و معروف‎ترین دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

جهت دریافت مشاوره برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس‌های پشتیبانی آسان مهاجر در ارتباط باشید.

مقالات

مقالات مرتبط

امکان دریافت و دست‎یابی به اقامت دائم کانادا نیز یکی از مهم‌ترین دغدغه‎های پس از تحصیل برای دانشجویان خواهد بود. بعد از اتمام تحصیل، دانشجویان به مدت سه ماه فرصت خواهند داشت تا برای برای مجوز و ویزای کار پس از تحصیل درخواست خود را ارائه دهند.

با استفاده از ویزای کار پس از تحصیل کانادا یا PGWP، این امکان برای دانشجویان فراهم خواهد بود تا سه سال در این کشور مانده و مشغول به فعالیت و کار شوند. پس از آن با توجه به این سابقه کاری خواهند توانست از طریق برنامه تجربه کار کانادایی، به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنند.

 
 • ارائه رزومه
 • اسکن پاسپورت معتبر
 • اسکن و ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی، همراه با ریز نمرات (دریافت پذیرش در مقاطع کارشناسی)
 • اسکن و ترجمه مدارک کارشناسی، همراه با ریز نمرات (دریافت پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد)
 • اسکن و ترجمه مدارک تحصیلی، همراه با ریز نمرات، ارائه مقالات ISI یا پروپوزال (دریافت پذیرش در مقطع دکترا)
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به پذیرش
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • ارائه انگیزه نامه
 • تکمیل فرم‌های درخواست
 • ارائه ۲ یا ۳ توصیه‌‌نامه از اساتید دانشگاه
 • ارائه مدرک زبان

همچنین لازم به ذکر است که برای مهاجرت تحصیلی به این کشور، حتما می‌بایست دانشجو از طرف دانشگاه‌های این کشور پذیرش شده باشد. شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیز شامل مواردی خواهد بود که عبارتند از:

 1. ارائه نامه پذیرش از دانشگاه کانادا
 2. ارائه نامه تمکن مالی برای گذراندن زندگی در کانادا
 3. ارائه نامه‎ای که در آن اهداف از تحصیل در کانادا ذکر شده است.
 4. ارائه مدرک زبان انگلیسی
 5. ارائه پاسپورت معتبر

لیسانس مهندسی یک مدرک دانشگاهی محسوب می‌شود که برای تحصیلات کارشناسی در یکی از علوم مهندسی به دست خواهد آمد و مدت زمان تحصیل و دریافت این مدرک حدود 3 الی 4 سال می‌باشد.

 

ارائه لیسانس مهندسی جهت برنامه‌های فنی در دانشگاه‌های فنی و همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی معمول خواهد بود. همچنین برنامه‎های مهندسی منظم در دیگر دانشگاه‌ها تحت عنوان مدرک لیسانس علوم نیز به دانشجویان ارائه خواهد شد. دانشجویان در طول تحصیل در مقطع لیسانس مهندسی در آموزشگاه‌های بین‌المللی فناوری، می‌آموزند که با استفاده از ریاضیات، اصول علمی و همچنین روش‌ها و فن آوری‌های جدید، چگونه به بررسی و حل مشکلات مهندسی بپردازند.

 

 متقاضیان در این دوره مهارت‌های حل مسئله را آموخته و به کشف نحوه انجام تحقیقات مناسب خواهند پرداخت. دانشجویان در زمان فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی مهندسی در کانادا و دریافت مدرک، می‌بایست یک مقاله تحقیقاتی مهندسی را در سال آخر تحصیل خود آماده کرده و ارائه دهند.

کارشناسی ارشد مهندسی در واقع مدرک فوق لیسانس بسیار تخصصی نیز می‌باشد، که جهت تحصیل در کانادا در یکی از علوم مهندسی به متقاضیان ارائه می‌شود. البته لازم به ذکر است که اعطای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی در برنامه‌های فنی در دانشگاه‌های فنی و همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی، امری عادی نیز محسوب می‌شود.

 

دانشجویان در زمان فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی در کانادا، می‎بایست یک پروژه نهایی تحت عنوان یک مسئله پیچیده مهندسی را حل نموده، و در این زمینه از تمام تجربیات و دانش جمع آوری شده خود در طول تحصیل استفاده کنند.

 

طول مدت زمان تحصیل در این مقطع حدود 1 الی 2 سال بوده و بعد از طی این مدت، از سوی دانشکده فنی مهندسی مدرک مورد نظر به دانشجویان اعطا خواهد شد.

 

 

تحصیل در این مقطع‌ به صورت پروژه‌های تحقیقاتی خواهد بود و همچنین نکته حائز اهمیت این است که دانشجویان دکترا از حمایت مالی دانشگاه برخوردار خواهند بود. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که جهت تحصیل مهندسی در مقطع دکترا در کانادا، سطح زبان بسیار حائز اهمیت می‌باشد. سطح قابل قبول جهت تحصیل در این دوره حداقل آیلتس 7 نیز خواهد بود.

 

متقاضیان تحصیل مهندسی در مقطع دکترا، می‌بایست با افزایش سطح زبان خود به نمره مورد تایید برسند.

جهت تحصیل مهندسی در کانادا، با توجه به دانشگاه منتخب توسط متقاضی، رشته‌های گوناگونی هم نیز ارائه خواهد شد.

 

اما به طور کلی برخی از بهترین رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی در کشور کانادا عبارتند از مهندسی پزشکی، مهندسی مگاترونیک، مهندسی فناوری نانو، مهندسی نرم افزار، مهندسی طراحی سیستم، مهندسی برق، مهندسی زیستی، مهندسی شیمی، مهندسی بیو شیمی، مهندسی مواد معدنی، مهندسی محیط زیست، مهندسی منابع تجدید پذیر، مهندسی صنعتی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، فیزیک مهندسی، مهندسی مکانیک، مهندسی جهانی، مهندسی مواد و مهندسی هسته‌ای.

 

 نمره زبان قابل قبول جهت تحصیل در این مقطع در با توجه به دانشگاه مورد نظر آیلتس 6.5 و تافل 90 تا 100  نیز می‎باشد.

 

در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برترین رشته‌های ارائه شده عبار‌تند از مهندسی پزشکی، مهندسی صنعتی و مکانیک، مهندسی عمران و مکانیک کاربردی، مهندسی کامپیوتر و برق، مهندسی محیط زیست، مهندسی زیست شناسی و شیمی، علم مواد و مهندسی، مهندسی بالینی و مهندسی هوا فضا.

 

 نمره زبان قابل قبول جهت تحصیل در این مقطع با توجه به دانشگاه مورد نظر آیلتس 6.5 و تافل 86 تا 100 می‎باشد.

 

همچنین بهترین رشته‎ها جهت تحصیل در مقطع دکترا، مهندسی زیست شناسی و شیمی، مهندسی کامپیوتر و برق، مهندسی عمران و مهندسی پزشکی نیز می‎باشد.

 

نمره آیلتس 7 و یا تافل 86 تا 100 بر اساس دانشگاه مورد نظر الزامی می‎باشد.

University of Toronto  –  با رتبه جهانی 25

 

 Mc Gill University  – با رتبه جهانی 31

 

 University of British Columbia  -با رتبه جهانی 45

 

 University of Waterloo  -با رتبه جهانی 106

 

Universite de Montreal  – با رتبه جهانی 118

 

 University of Alberta  -با رتبه جهانی 119

 

McMaster University  – با رتبه جهانی 144

 

The University of Western Ontario  – با رتبه جهانی 203

 

Queen’s University  – با رتبه جهانی 246

 

University of Calgary  – با رتبه جهانی 246

مدارک لازم جهت ارائه به سفارت در هر مقطع تحصیلی در رشته‌های مهندسی در کانادا متفاوت خواهد بود. اما مدارک اصلی و عمومی جهت تحصیل در کانادا به شرح زیر می‌باشد.

 

 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی به صورت ترجمه شده
 • فرم در خواست پذیرش تحصیلی
 • رزومه ی متقاضی به صورت ترجمه شده (CV)
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاه در مقطع قبلی
 • انگیزه نامه (S O P)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی ترجمه شده
 • عکس پاسپوتی 2 قطعه
 • پرینت حساب بانکی برای نشان دادن تمکن مالی مورد نیاز در حین تحصیل

شرایط تحصیل در کانادا در زمان کرونا 2022

در همین ابتدای توضیحات این بخش لازم است بگوییم در جهت بررسی و رسیدگی به درخواست‌های ارسال شده برای تحصیل درکانادا در دوران کرونا هیچ‌گونه محدودیتی برای صدور ویزا از سوی این کشور نبوده و چه بصا با کم شدن و یا ازبین رفتن کرونا و محدودیت‌های بوجود آمده صدور ویزا و پذیرش دانشجو در کانادا با سرعت بیشتری انجام شود.

به طور کلی در طی تزریق همگانی واکسن در سال 2021 در کانادا و تغییر وضعیت این کشور از قرمز به سفید، تمامی محدودیت‌های ایجاد شده برای سفر به کانادا برداشته شد و همه افراد بخصوص افراد با شرایط خاص مانند ورزشکاران، دانشجویان، شاغلین در این کشور و … بدون محدودیت و فقط با تزریق 2 دوز از یکی از واکسن‌های زیر قادر به دریافت ویزا کانادا و سفر به این کشور هستند.

لیست واکسن‌های مورد تایید کانادا

 • فایزر
 • مدرنا
 • سینوفارم
 • سینوواک
 • جانسون اند جانسون
 • بیون تک
 • آسترازنکا
 • کوواکسین

با توجه به موارد ذکر شده ایرانیانی که قصد تحصیل در کانادا را داشته و آن را به عنوان روشی برای مهاجرت به این کشور انتخاب ‌می‌کنند با تزریق 2 دوز کامل از یکی از واکسن‌های مذکور، قادر به دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی کانادا هستند.

نکته» دریافت پذیرش درصورتی است که علاوه بر تزریق 2 دوز کامل، از دوز دوم واکسن 14 روز گذشته باشد.

نکته» مدت زمان قرنطینه 14 روزه برای افرادی که 2 دوز کامل را دریافت کرده‌اند برداشته شده است. اما با توجه به شیوع سویه جدید امیکرون، قوانین مربوط به قرنطینه در استان‌ها متفاوت بوده و در حال تغییر است. به همین منظور در زمان سفر از آخرین تغییرات و قوانین دراین باره مطلع شوید.

آشنایی با مجوز تحصیل آنلاین در کانادا در دوران کرونا 2022

همانطور که گفته شد با شیوع این ویروس قوانینی در خصوص عبور و مرور  در میان کشور‌های جهان وضع شد. به همین منظور دانشجویان بین‌المللی در کانادا قادر به شرکت در کلاس‌های درسی به صورت حضوری نبودند. مجوز تحصیل آنلاین یا همان Study Permit این اجازه را به دانشجو می‌دهد که از طریق لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی در کلاس‌های دانشگاهیی به صورت آنلاین شرکت کند.