لوگو آسان مهاجر

مهاجرت به آلمان | شرایط اخذ ویزا مهاجرتی آلمان 2022

مهاجرت به آلمان به علت سیاست های مهاجرتی این کشور، همچنان یکی از بهترین گرینه های مهاجرتی به شمار می‌رود. آلمان که کشوری نام آشنا در قلب اروپاست، جمعیتی تقریبا 84 میلیون نفری دارد که از این تعداد در حدود 14 میلیون نفر مهاجر هستند. هر ساله نیز تقریبا یک میلیون نفر به جمعیت مهاجران این کشور افزوده می‌شود که این موضوع حجم بالای مهاجر پذیری این کشور را نشان می‌دهد.

آلمان یکی از بنیانگذاران اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است و برترین شرایط اقتصادی را در بین تمامی کشور های اروپایی دارد. پس مسلما هر فردی با مهاجرت به این کشور آینده روشنی را در پیش روی خود خواهد دید. با ما همراه باشید تا شما را با روش ها و شرایط کلی مهاجرت به آلمان آشنا کنیم.

شرایط مهاجرت به آلمان

کشور آلمان به عنوان قطب صنعتی و اقتصادی در اروپا شناخته شده است، از همین روی می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین قدرت‌های جهانی بوده که ظرفیت بسیاری جهت رشد و شکوفایی را دارا می‎باشد.

مهاجرت به آلمان

با توجه به شرایط ایده‌آل زندگی، هزینه‌های مناسب و مقرون به صرفه، و همچنین برخورداری از امنیت اجتماعی و خدمات گسترده دولتی کشور آلمان، سالانه افراد زیادی برای گذران زندگی جذب این کشور شده و آن را به عنوان مناسب‌ترین گزینه جهت مهاجرت انتخاب خواهند کرد.

نرخ بی‎کاری در آلمان بسیار پایین بوده، که همین امر سبب شده است که این کشور با کمبود نیروی کار مواجه شود و همواره به دنبال جذب نیروی کار متخصص باشد.

این کشور برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور، به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی بسیار ایده‌آل بوده، که دلیل این امر می‎تواند به توجه به شرایطی از قبیل سطح علمی و کیفیت بالای تدریس در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های آلمان، اعتبار مدرک تحصیلی کشور آلمان در تمامی کشورهای جهان، نظام آموزشی و تحصیلی رایگان و بدون شهریه، امکانات و خدمات علمی پیشرفته، پرداخت حداقل میزان هزینه برای زندگی هم زمان با تحصیل و … نیز باشد.

روش‌های متعددی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که از جمله مهم‎ترین آن‌ها می‎توان از مهاجرت کاری به آلمان، مهاجرت تحصیل در آلمان و مهاجرت سرمایه گذاری به آلمان نام برد.

روش ها و شرایط مهاجرت به آلمان

همانطور که گفته شد آلمان اولین قدرتمند اقتصادی و صنعتی اروپاست و شرکت ها و کارخانه های متعدد و بزرگی در این کشور مستقر هستند که باعث به وجود آمدن فرصت های شغلی فراوانی در این کشور شده اند. همچنین آلمان در سال های اخیر با کمبود نیروی کار مواجه بوده و  برای تامین نیروی مورد نیاز خود اقدام به جذب مهاجرین از سراسر جهان کرده است.

بنابراین برنامه های مهاجرتی و شرایط ویژه برای جذب مهاجرین در نظر گرفته شده است. سیستم آموزشی شناخته شده در سطح دنیا و دانشگاه های رایگان نیز دلیل دیگری برای مهاجرین است که این کشور صنعتی را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب نمایند. از این رو هر ساله مهاجرین زیادی اقدام به اخذ اقامت آلمان می نمایند که در این بین ایرانیان زیادی نیز کشور آلمان را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. 

راه های مهاجرت به آلمان به دسته های مختلفی تقسیم می‌شود، با توجه به اینکه درصد تعداد افرادی که قصد مهاجرت دارند روز به روز افزایش می‌یابد لذا افرادی که علاقه مند به مهاجرت به آلمان هستند می‌بایست در انتخاب راه مهاجرت خود دقت بسیار زیادی داشته باشند. مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت با سرمایه گذاری و مهاجرت با ازدواج با شهروندی آلمانی اصلی ترین روش های مهاجرت به آلمان هستند. در ادامه به شرح مراحل مهاجرتی از طریق هر کدام از این روش ها می‌پردازیم.

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان با سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان یا توسعه یک فعالیت تجاری جدید برای بازار آلمان یک فرصت بزرگ تجاری بزرگ است. آلمان به سرمایه گذاران خارجی اجازه می­دهد تا برای دریافت اجازه اقامت سه ساله درخواست دهند. سرمایه گذاران موظف هستند یا شرکت خود را تاسیس کنند یا مقدار قابل توجهی را در یک شرکت آلمانی سرمایه گذاری کنند.

حداقل میزان سرمایه جهت ثبت شرکت میزان ۲۵ هزار یورو است. دارندگان ویزای سرمایه گذاری می­توانند مجوز اقامت سه ساله را دریافت کنند که پس از موفقیت متقاضیان در کسب و کار، این اقامت می­تواند به دریافت اقامت دائم تبدیل شود. همسر و فرزندان زیر سن قانونی فرد سرمایه گذار نیز می‌توانند درخواست دریافت مجوز اقامت بدهند.

درخواست های اجازه اقامت به منظور سرمایه گذاری توسط اداره امور خارجه محلی و اتاق بازرگانی کشور آلمان مورد ارزیابی قرار می­گیرند. متقاضیان باید نشان دهند كه فعالیتهای تجاری پیشنهادی می­تواند تأثیر اقتصادی مثبتی در کشور آلمان داشته و بودجه كسب و كار پیشنهادی­شان قابل تامین است. برنامه های تجاری، مدارک سرمایه موجود، قراردادهای کاری مدیران با مشخصات حقوقی آنها، مدارک ثبت مشاغل و جزییات ثبت تجاری طرح باید ارائه شود.

پردازش یک درخواست بسته به سفارتخانه ها و کنسولگری هایی که درخواست ها به آنها ارسال می­شود ، از سه تا چندین ماه زمان خواهد برد. لازم بذکر است که اگرچه آلمان برنامه­ای تحت عنوان تابعیت از طریق سرمایه گذاری ندارد، متقاضیان از طریق سرمایه گذاری در کشور آلمان می­توانند پس از اقامت عادی و قانونی حداقل هشت سال در این کشور، تابعیت و پاسپورت معتبر آن را دریافت كنند.

مهاجرت کاری به آلمان

دیگر روش‌ مهاجرت به آلمان، دریافت پیشنهاد شغلی و اشتغال در این کشور است. بازار کار و اقتصاد آلمان از ثبات بسیار خوبی برخوردار بوده، همچنین نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. برای دریافت ویزای کاری آلمان رقابت شدیدی جریان دارد، زیرا سیاست‌های جدید مهاجرتی این کشور تنها به نیروی کار متخصص و ماهر مجوز کار اعطا کرده و متقاضیان باید توانایی‌ها و مهارت‌های شغلی قابل توجهی در رشته خود داشته باشند. با افزایش مهاجرت شهروندان کشورهای جهان سوم به آلمان، این کشور به عنوان سرزمین فرصت‌ها برای آن‌ها لقب گرفته است.

علاقه‌مندان به کار در آلمان می‌توانند از طریق روش‌های مختلفی چون ویزای جستجوی کار، ویزای کار و ویزای خوداشتغالی اقدام کنند. مدت زمان ویزای جستجوی کار 6 ماه بوده و متقاضیان در صورت پیدا کردن شغل مناسب در این بازه زمانی، می‌توانند ویزای خود را تمدید کنند. روش دیگر مهاجرت کاری به آلمان از طریق دریافت جاب آفر است، افرادی که توانسته‌ باشند از طریق کارفرمایی معتبر داخل آلمان پیشنهادی شغلی دریافت کنند، می‌توانند برای ویزای کاری دو ساله این کشور اقدام کنند.

افرادی که قرارداد کاری بیشتر از یکسال داشته و حقوق ماهیانه آن‌ها نیز بیشتر از 4200 یورو باشد، می‌توانند برای دریافت کارت آبی که بهترین نوع ویزای کاری در کشورهای اروپایی است، اقدام کنند. این نوع ویزا اعتباری 4 ساله داشته و قابل تمدید نیز می‌باشد. برای درخواست اقامت دائم آلمان، داشتن حداقل 5 سال سابقه کاری و برای درخواست تابعیت، حداقل 8 سال زندگی در این کشور الزامی است.

یک از روش‎های مهاجرت کاری به آلمان، ویزای جستجوی کار می‎باشد، که مدت زمان این ویزا شش ماه خواهد بود، و در صورت یافتن شغل مناسب در این مدت زمان، متقاضیان می‎توانند اقدام به تمدید ویزای خود کنند.

 یکی دیگر از شرایط مهاجرت به آلمان از طریق کار این است که فرد متقاضی باید دارای پیشنهاد شغلی معتبر توسط یک کارفرمای آلمانی باشد. افرادی که موفق به دریافت پیشنهاد شغلی شده باشند، خواهند توانست برای ویزای کاری به مدت دو سال اقدام نمایند.

علاوه بر دارا بودن پیشنهاد شغلی، از دیگر شرایط مهاجرت کاری به آلمان عبارتند از:

 • مدرک تحصیلی معتبر
 • مدرک زبان آلمانی
 • تمکن مالی
 • سابقه کار مرتبط
تحصیل در آلمان 2022

مهاجرت تحصیلی

کشور آلمان یکی از به صرفه‌ترین و بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است. از آنجایی که اکثریت دانشگاه‌های این کشور دولتی هستند، تحصیل در آن‌ها تقریبا رایگان بوده و تنها هزینه ناچیزی در حدود 250 یورو را برای فرآیند ثبت‌نام دریافت می‌کنند. مهاجرت به آلمان برای تحصیل به علت هزینه پایین آن در میان دانشجویان ایرانی نیز محبوبیت زیادی دارد.

رشته‌های مهندسی، حقوق، علوم پایه و اقتصاد و دانشگاه‌های دانشگاه فریه برلین، هامبولت برلین، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشگاه هایدلبرگ از مشهورترین گزینه‌های تحصیل در میان دانشجویان بین‌المللی هستند.

از آنجایی که کشور آلمان در زمینه آموزش عالی سابقه‌ای بسیار طولانی دارد، استانداردهای آموزشی در این کشور بسیار بالاست و دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی باید از رزومه قوی برخوردار باشند. با اینکه اغلب رشته‌های ارائه شده در این کشور به زبان آلمانی هستند، برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه شده و دانشجویان برای اخذ پذیرش در آن به مدرک زبان آلمانی احتیاجی ندارند.

با این‌حال سیاست‌های سفارت آلمان به نحوی است که ممکن است از متقاضیان ویزای تحصیلی مدرک B1 آلمانی را درخواست کند. به طور کلی نیز دانش زبان آلمانی برای زندگی در آلمان امری ضروری محسوب شده و متقاضیان تحصیل در این کشور بهتر است در سطح متوسطی آن را فرا بگیرند.

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در آلمان، پیوندهای دانشگاه با محیط شغلی است، به نحوی که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی با سهولت بیشتری می‌توانند از فرصت‌های استخدامی بهره‌مند شوند. همچنین آن‌ها در طول دوران تحصیلشان نیز می‌توانند به مدت 20 ساعت در هفته کار کرده و علاوه بر پرداخت هزینه‌های زندگی خود، مهارت‌های شغلی مفیدی کسب کنند.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماهه به همراه دو کپی
 • شناسنامه به همراه دو کپی
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • فرم پرشده درخواست ویزا
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه و یا کالج دولتی وابسته به دانشگاه
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه به همراه ترجمه 
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی به همراه ترجمه
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به همراه ترجمه معتبر برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد و دکترا
 • مدارکی دال بر اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان آلمانی و مدرک زبان انگلیسی (برای تحصیل به زبان انگلیسی).
 • مدارک سوابق شغلی در صورت وجود
 • انگیزه نامه
 • رزومه کاری 
مهاجرت آلمان 2022

مهاجرت به آلمان با ازدواج

یکی دیگر از روش هایی که اقامت آلمان را در پی دارد ازدواج با یک تبعه آلمانی است. البته قوانین بسیار سختگیرانه ای در این باب وضع شده و در حال حاضر تنها افرادی می‌توانند از این طریق اقامت آلمان را کسب کنند که بتوانند واقعی و حقیقی بودن ازدواج خود را ثابت کنند. در واقع اگر شخصی قصد ازدواج با یک تبعه آلمان و یا مقیم آلمان را داشته باشد باید مدارکی همچون عکس های خانوادگی، سند ازدواج، گواهی تجرد و گواهی عدم سوء پیشینه را به سفارت ارائه دهد.

شخص تبعه آلمان نیز باید ثابت کند از نظر مالی امکان تأمین همسر خود را در کشور آلمان خواهد داشت. یکی از شرایط خاص و ویژه این امر دریافت دستمزد برای تأمین معاش دو نفر شخص بالغ در کشور آلمان است. همچنین شخص تبعه آلمان نباید سابقه نقض قانون و سوء پیشینه ای در کشور آلمان داشته باشد. همچنین فرد ایرانی باید بمهارت زبان آلمانی حداقل در سطح ابتدایی داشته باشد.

از جمله قوانینی که امروزه از بروز هر گونه سوء استفاده از طریق ازدواج جلوگیری می‌کند اعطای پاسپورت به همسر خارجی پس از گذراندن حداقل ۳ سال زندگی مشترک در آلمان است. اگر در طول این سه سال ازدواج به هر دلیلی نقض شود امکان اخذ اقامت آلمان از فرد ایرانی سلب می‌شود.

شرایط عمومی مهاجرت و اقامت دائم در آلمان

هر یک از روش‎های اقامت و مهاجرت به آلمان، از شرایط خاص خود برخوردار خواهد بود، اما شرایط عمومی که هر متقاضی برای مهاجرت به این کشور باید آن را مد نظر داشته باشد، عبارتند از:

 • شرایط سنی متقاضی: متقاضیانی می‎بایست بین 18 تا 40 سال سن داشته باشند. (به غیر از سرمایه گذاران و مهاجرت از طریق ازدواج)
 • تسلط زبانی متقاضی: ارائه مدرک زبان گوته که با توجه به روش مهاجرتی منتخب خواهد بود، حداقل در سطح A1 و نهایتا سطح C2 ( به غیر از سرمایه گذاران که نیاز به مدرک زبان نخواهند داشت)
 • تمکن مالی متقاضی: با توجه به روش مهاجرتی، متقاضی باید مبلغ 5000 تا 10236 یورو را در بانک‎های آلمان بلوکه کرده و همچنین دارای توانایی مالی برای زندگی در آلمان باشد( به غیر از سرمایه گذارن و مهاجرت از طریق ازدواج)
 • دریافت اقامت دائم آلمان: متقاضیان بعد از 5 سال به اقامت دائم دست خواهند یافت، البته به غیر از ویزا تحصیلی (مدت زمان اقامت دانشجویان در آلمان از طریق تحصیل، جزو سال‎های مورد نیاز برای اقامت دائم محسوب نخواهد شد)
 • دریافت تابعیت آلمان: متقاضیان بعد از 8 سال می‎توانند جهت درخواست تابعیت آلمان اقدام نمایند. اخذ تابعیت شامل ویزای تحصیلی نخواهد بود.