لوگو آسان مهاجر
دانشگاه های پزشکی روسیه

معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه

دانشگاه‌های کشور روسیه در زمره برترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرار داشته که مقصدی مناسب برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به شمار خواهد رفت.

کشور روسیه تعداد زیادی دانشگاه پزشکی را در خود جای داده که هر کدام از سطح علمی بالایی درجهان برخوردار می‌باشند. 

برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل پزشکی در روسیه

در دانشگاه‌های این کشور را دارند، برنامه‌های آموزشی متعددی وجود دارد. اما متقاضیان باید در نظر داشته باشند که دوره کارشناسی تنها برای رشته پرستاری ارائه شده، که مدت تحصیل در این دوره معمولا ۴ ساله است. همچنین طول دوره‌‎های تخصصی در رشته‌‎هایی از قبیل دندان‎ پزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی به مدت ۵ الی ۶ سال خواهد بود.

یکی از مزایای تحصیل پزشکی در روسیه وجود دوره‌های متنوع و فرصت‌های مناسب برای گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پیشرفته این کشور بوده، همچنین از دیگر دلایل مهاجرت و تحصیل در بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه، هزینه مالی مقرون به صرفه نیز می‎باشد. لازم به ذکر است که شهریه تحصیل در این رشته، برای دانشجویان بین المللی و شهروندان این کشور تقریبا یکسان است، در حالی که در دیگر کشورهای اروپایی هزینه تحصیل متفاوت خواهد بود. 

پزشکی در روسیه

نکته مهم دیگر در خصوص تحصیل رشته‌های پزشکی در این کشور این است که اکثر دانشگاه‌های معتبر پزشکی در روسیه، روش پذیرش ساده و بدون آزمون ورودی را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده‎اند.

در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه‌ها، جهت تحصیل در رشته پزشکی در روسیه خواهیم پرداخت.

دانشگاه پزشکی دولتی روسیه (Russian State Medical University)

این موسسه که رتبه 107 کشوری را به خود اختصاص داده است، واقع در شهر موسکو نیز می‌باشد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می‎توانند در حوزه‌‎های پزشکی، پزشکی زیستی و مراقبت‌های کودکان اقدام به تحصیل نمایند.

دانشکده پزشکی سنت پترزبورگ (St. Petersburg State Medical Academy)

این دانشکده در زمره بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه بوده، که در حوزه‎ پزشکی بالینی و پیشگیرانه به عنوان یکی از بهترین مراکز تخصصی شناخته شده است. دانشکده پزشکی سنت پترزبورگ رتبه 91 کشوری را به خود اختصاص داده است.

دانشکده پزشکی و دندان پزشکی مسکو (MSUMD)

دانشکده پزشکی و دندانپزشکی موسکو متشکل از دانشکده پزشکی عمومی، دندان پزشکی و پرستاری بوده، که با توجه به سطح آموزش‌های عالی دندانپزشکان، بسیار مورد توجه فدراسیون روسیه قرار گرفته است.

آکادمی پزشکی مسکو (Moscow Medical Academy)

این آکادمی در میان تمامی موسسات آموزش عالی پزشکی در کشور روسیه، بزرگ‎ترین موسسه پزشکی محسوب شده که نقش بسیار مهمی در آموزش متخصصان در همه رشته‌ها و زمینه‌های پزشکی را ایفا می‎کند.

آکادمی پزشکی دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State Medical Academy)

این آکادمی دارای رتبه 9 کشوری و 786 جهانی بوده، و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه محسوب می‌شود. شهرت این آکادمی در حوزه‌هایی از قبیل موسسه دارو، مرکز صدور مجوز مرکزی در SFO، مرکز مشاوره پزشکی، موسسه آرایشی و بهداشتی نیز می‌باشد.

دانشگاه پزشکی کوبان (Kuban State Medical University)

دانشگاه کوبان از چندین پرسنل که اکثر آن‎ها پزشک متخصص نیز می‌باشند، تشکیل شده است. همچنین لازم به ذکر است که حدود 15 درصد از متقاضیان تحصیل در این دانشگاه، شامل دانشجویان بین المللی می‌باشند. این دانشگاه رتبه 265 در سطح کشور را دارا می‎باشد.

دانشگاه پزشکی ریازان (Ryazan State Medical University)

این دانشگاه جایگاه رتبه 234 کشوری و 6289 جهانی را به خود اختصاص داده، که به سه زبان مختلف روسی، انگلیسی و فرانسوی، آموزش‌های کامل پزشکی را ارائه می‎دهد.

دانشگاه دولتی ولگاگراد (Volgograd State Medical University)

شهرت این دانشگاه به دلیل حضور یک دانشمند برجسته و معروف روس، بنام ولادمیر پتروف به عنوان ریاست دانشگاه است که همین امر توجه متقاضیان زیادی را برای تحصیل در این دانشگاه به خود جلب کرده است. همچنین متشکل از کادری ماهر از جمله پزشکان با تجربه و پژوهشگران پیشرفته بوده، و دارای رتبه 167 کشوری نیز می‎باشد.

دانشگاه پزشکی سیبری (Siberian State Medical University)

این دانشگاه یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه بعد از آکادمی پزشکی موسکو می‎باشد، که رتبه 119 کشوری را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه علوم پزشکی پاولوف (Pavlov saint Petersburg university)

این دانشگاه سابقه‌ای طولانی در تحصیل علوم پزشکی برای دانشجویان بومی و همچنین بین المللی را دارا می‌باشد. این موسسه در زمینه پزشکی و آموزش متخصصان در پزشکی پیشگیرانه و بالینی شهرت داشته و در حال حاضر علاوه بر ارائه آموزش‌های پزشکی به متخصصان، به عنوان بیمارستان بیماری‎های عفونی مشغول به فعالیت می‌باشد.

دانشگاه های پزشکی روسیه

موسسه پزشکی بشکیر (Bashkir State Medical Institute)

موسسه پزشکی بشکیر، دارای رتبه 265 کشوری بوده و آموزش‎هایی از قبیل مراقبت های بهداشتی، داروخانه، مهدکودک، و مطالعات دهان و دندان را ارائه خواهد داد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در رشته پزشکی در روسیه

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‎های روسیه عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواستی از سوی دانشگاه
 • کپی پاسپورت بین المللی با کارت شناسایی (حداکثر 2 سال اعتبار داشته باشد)
 • کپی گواهی مدارک تحصیلی

همچنین جهت دریافت دعوت‎نامه از دانشگاه‌های روسیه، متقاضیان می‎بایست مدارکی را آماده و ارائه دهند، که به شرح زیر خواهد بود.

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • کپی پاسپورت بین المللی با حداقل یک سال اعتبار
 • کپی گواهی مدرک با ذکر جزئیات موضوع
 • هزینه دعوت نامه

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی روسیه

پس از ارائه مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی، چنانچه درخواست پذیرش متقاضی از سوی دانشگاه مورد مورد نظر، تایید و قبول شود، و همچنین پس از ارسال دعوت نامه و نامه پذیرش و نامه پشتیبانی ویزا برای متقاضی، این امکان برای دانشجویان فراهم خواهد شد که جهت دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام به عمل نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا برای تحصیل در روسیه به شرح زیر می‎باشد.

 • ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه نامه پذیرش و دعوت نامه صادر شده از سوی دانشگاه مورد نظر
 • ارائه مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده به زبان روسی
 • دو قطعه عکس و پاسپورت دارای اعتبار
 • ارائه مدارک تحصیلی به صورت ترجمه شده به زبان روسی
 • ارائه گواهی سلامت جسمی متقاضی ترجمه شده به زبان روسی

متقاضیان تحصیل در روسیه در مقطع دکترا، می‎بایست انگیزه نامه و مقالات (در صورت وجود) را رارئه دهند.

همچنین لازم به ذکر است که باید تمامی مدارک جهت انجام پروسه تحصیل و ثبت نام در روسیه، از سوی سفارت ایران به تایید برسد.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها