لوگو آسان مهاجر
ویزا تحصیلی روسیه

آشنایی با شرایط اعزام دانشجو به روسیه 2022

روسیه کشوری وسیع و پهناور می‎باشد که بالغ بر 800 دانشگاه را در مناطق مختلف خود جای داده است. در خصوص اعزام دانشجو به روسیه و تحصیل در روسیه در رشته‌های گوناگون در دانشگاه‌های تخصصی که در آن وجود دارد، آموزش‌هایی متمرکز بر فناوری گرفته تا رشته‌هایی از قبیل علوم انسانی و پزشکی ارائه خواهد شد. 

از همین روی می‌توان گفت کشور روسیه به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان به ویژه ومتقاضیان ایرانی به شمار خواهد رفت، و این امر به دلیل طیف گسترده‎ای از رشته‌ها و حوزه‌هایی می‌باشد که در سطوح مختلف، تدریس خواهد شد.

تحصیل در روسیه

همچنین این کشور با توجه به این که دانشگاه‌های معتبری در رشته‌هایی چون پزشکی، دندان پزشکی و فنی مهندسی را در خود جای داده است، می‎تواند مقصد مناسبی برای متقاضیانی باشد که بعد از پایان دوره تحصیلی خود، قصد بازگشت به کشور خود را داشته و در آن‎جا به اقدام به فعالیت در زمینه تخصص  خود بپردازند.

یکی دیگر از دلایلی که امروزه بازار اعزام دانشجو به روسیه را داغ‎تر نموده و محبوبیت آن را میان افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در دیگر کشورها را دارند افزایش داده است، مقرون به صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور است.

البته متقاضیان باید در نظر داشته باشند که هزینه‌های زندگی در روسیه بسته به شهری که در آن اقامت دارند، بسیار متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه‌های اقامت و زندگی در شهرهایی مانند مسکو و سنت پترزبورگ به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک و دور از پایتخت نیز می‌باشد. اما نکته مثبتی که در این بین وجود دارد این است که اکثر دانشگاه‌های کشور روسیه امکانات اقامت در خوابگاه را برای دانشجویان فراهم ساخته‌اند.

همچنین می‎توان گفت روسیه بعد از کشورهایی چون انگلستان، کانادا و کشورهای اروپایی از قبیل چک و مجارستان، با توجه به سطح کیفی بالای آموزش و دانشگاه‌های این کشور، مقصد مناسبی برای افرادی محسوب می‎شود که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را دارند.

اعزام دانشجو به روسیه و مدارک لازم برای پذیرش

متقاضیان جهت تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کشور روسیه که از محبوب‎ترین رشته‌ها در میان متقاضیان است، می‌بایست پیش از ورود به دانشگاه یک دوره مقدماتی یا همان پادفک را با کسب موفقیت پشت سر بگذرانند، که این دوره به هر دو زبان روسی و انگلیسی نیز برگزار خواهد شد.

 بعد از گذراندن این دوره  این امکان برای متقاضیان فراهم خواهد بود که درخواست خود را برای ورود به تحصیل در دوره‌‎های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، پزشکی و دندانپزشکی ارسال کرده و در چنانچه در کشور روسیه اقامت دارند، اقدام به ثبت نام نمایند.

تحصیل در روسیه

 برای اعزام دانشجو به روسیه جهت تحصیل، افراد باید دارای دیپلم ریاضی، تجربی یا علوم انسانی نیز باشند باشند. برای ورود به دانشگاه در حوزه‌هایی نظیر مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و هنر، داشتن مدرک پیش ‌دانشگاهی یا همان دیپلم 12 ساله در ایران الزامی خواهد بود.

همچنین متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم 11 ساله می‎باشند باید توجه داشته باشند که می‎بایست یک دوره کالج در روسیه را بگذرانند، که در حقیقت این دوره جایگزین دوازدهمین سال آن‌ها خواهد بود.

از دیگر مدارکی که برای دریافت پذیرش در زمان اعزام دانشجو به روسیه، مورد نیاز خواهد بود عبارتند از:

 • رزومه
 • مدرک زبان (در صورت امکان)
 • مقالات و کنفرانس‌ها، در مقطع دکترا
 • توصیه‌ نامه تحصیلی، برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • اسکن گذرنامه و ترجمه به روسی (در برخی موارد نیازی به ترجمه نیست)
 • پروپوزال، (برای دکترا) که نشان دهنده علایق تحقیقاتی فرد متقاضی برای دکترا است
 • ترجمه روسی (در برخی موارد انگلیسی نیز کافی است) پایان دوره یا دوره‌های قبلی به همراه ریز نمرات آن

دانشگاه‌های‌ برتر کشور روسیه

برخی از دانشگاه‌های معتبر کشور روسیه، جهت اعزام دانشجو به روسیه عبارتند از:

 • دانشگاه دولتی لومونوسوف روسیه-
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه
 • دانشگاه سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی TOMSK
 • دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT)

شرایط ویزای دانشجویی جهت اعزام دانشجو به روسیه

لازم به توجه است که پروسه گردآوری مدارک و دریافت ویزا جهت اعزام دانشجو به روسیه نیز بسیار سریع انجام پذیر خواهد بود، و اعلام نتیجه درخواست ویزا معمولا به طور تقریبی در حدود ۲ تا ۵ روز نیز زمان خواهد برد. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی به شرح زیر می‎باشد.

 • دو نسخه از فرم درخواست ویزای روسیه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر متقاضی که حداقل شش ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد، به همراه ترجمه روسی آن
 • نامه پذیرش دانشگاه و یا کالج
 • شناسنامه متقاضی به همراه ترجمه روسی آن
 • نتایج آزمایشات عمومی پزشکی که شامل آزمایش HIV و هپاتیت بوده و به زبان روسی ترجمه شود.
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان روسی (تایید شده توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه در کشور مبدا).
تحصیل در روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه

 جهت دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های پزشکی روسیه، متقاضیان می‎توانند پیش از اعزام به روسیه و در زمان درخواست پذیرش نیز اقدام نمایند. دانشگاه‎های روسیه از بورسیه‌ها و کمک‌های تحصیلی گوناگونی برخوردار می‎باشند که از سوی اساتید، دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی و دیگر موسسات قابل دسترسی و ارائه می‎باشند. لازم به ذکر است که هر کدام از این بورسیه‌ها و کمک‌های مالی از شرایط مخصوص به به خود نیز برخوردار خواهند بود.

چنانچه افراد دارای شرایط لازم جهت بورسیه تحصیلی باشند، این امکان برایشان فراهم خواهد بود تا درخواست خود را هم ‌زمان با پذیرش درخواست دانشگاه یا موسسه انتخابی خود ارائه دهند.

اما قابل توجه است که معمولا بورسیه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، ممکن است به سختی در دسترس دانشجویان ایرانی قرار گیرند. لازم به ذکر است که شانس دریافت بورسیه دانشگاهی روسیه برای متقاضیان در سطح دکترا، بر اساس نظر استاد راهنما و بسته به شرایط دانشگاهی و رزومه دانشجویی خواهد بود.

نکته حائز اعمیت در خصوص اقدام برای بورسیه تحصیلی روسیه این است که، جهت درخواست بورسیه معدل کل آخرین مدرک تحصیلی متقاضی می‌بایست بیشتر از هشتاد درصد از حد نصاب نمره باشد. در در برخی از دانشگاه‎ها به ویژه دانشکده‌های علوم پزشکی، تعداد بورسیه‌های تحصیلی محدود می‌باشد. بنابراین متقاضیانی که معدل کل آن‎ها کمتر از هشتاد درصد است، تنها می‌‎توانند با هزینه شخصی خود در تمام رشته‌ها  پذیرش شوند.

وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان

مقدمه ای بر وقت سفارت آلمان کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای ایرانی هایی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط کار ایده آل، اقتصاد

جاذبه های کشور کانادا

جاذبه های کشور کانادا

معرفی جاذبه های کشور کانادا اگر قصد سفر به کانادا را دارید؛ احتمالا بخواهید با جاذبه های کشور کانادا آشنا شوید. کشور کانادا جاذبه های

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

آشنایی با اوسبیلدینگ آلمان

دوره اوسبیلدینگ آلمان چیست؟ شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد برای اولین بار اسم دوره های اوسبیلدینگ آلمان به گوش تان می‌ خورد. در

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها